Jednou vetou

Kiššová: Namiesto zamestnávania cudzincov je potrebný návrat Slovákov

Podpredsedníčka strany Sloboda a solidarita (SaS) Jana Kiššová

foto: TASR

Namiesto zamestnávania ľudí z tretích krajín by bolo riešením pre nedostatok pracovníkov v SR návrat Slovákov zo zahraničia alebo aj presunutie pracovníkov zo štátnej správy.

Uviedla to v rozprave k novele zákona o službách zamestnanosti v Národnej rade (NR) SR poslankyňa SaS Jana Kiššová, s ktorou súhlasil aj jej opozičný kolega Eduard Heger (OĽaNO).

Kiššová skonštatovala, že novela, ktorou sa má zjednodušiť zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín nie je správnym riešením a SaS tento zákon nemôže podporiť. Podľa nej SR potrebuje presvedčiť Slovákov pracujúcich v zahraničí, aby sa vrátili. Heger dodal, že opatrením na návrat Slovákov by malo byť zvyšovanie miezd v hospodárstve. Koaličný poslanec Smeru-SD Erik Tomáš však Kiššovej oponoval, že ponúkla riešenie, ale nepovedala, ako ho dosiahnuť.

Pre zákon o politických stranách sa obrátime na Ústavný súd, oznámila SaS

Heger doplnil, že nedostatok pracovníkov by sa mohol vyriešiť napríklad aj zapojením baníkov alebo pracovníkov zo štátnej správy do iných odvetví, ktoré potrebujú zamestnancov. Zároveň kritizoval, prečo vláda volá do SR investorov, keď teraz deklaruje, že na Slovensku nie je dosť pracovníkov.

Novela zákona o službách zamestnanosti, ktorá má spružniť zamestnávanie ľudí z tretích krajín na Slovensku, sa bude v parlamente prerokovávať v zrýchlenom režime. Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž pri štvrtkovom hlasovaní odobrili návrh na skrátené legislatívne konanie k tejto novele.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie