Jednou vetou

Knot: Európska ekonomika je na tom stále do veľkej miery dobre

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska ekonomika je na tom "stále do veľkej miery dobre", napriek obavám z dôsledkov obchodných sporov, spomaľujúceho sa rastu a neistoty v súvislosti s odchodom Británie z Európskej únie. Povedal to guvernér holandskej centrálnej banky Klaas Knot.

Ako uviedol v nedeľu v rozhovore pre holandskú televíziu, nízka miera inflácie je určitým problémom, stále je však „príliš skoro“ hovoriť o prípadnej recesii.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vo štvrtok (24. 1.) uviedol, že rast ekonomiky eurozóny bude pravdepodobne slabší, než sa pôvodne očakávalo. Vidí za tým viacero faktorov, medzi nimi vývoj ekonomiky Číny či brexit.

Európska únia uvalila sankcie na Rusov podozrivých z otrávenia Skripaľa

 Knot rovnako počíta s miernym oslabením rastu ekonomiky eurozóny v nasledujúcom období. Bankár, ktorý je v rámci Rady guvernérov ECB považovaný za jedného z „jastrabov“, očakáva, že eurozóna zaznamená niekoľko kvartálov s mierne slabším tempom rastu, pričom hlavným dôvodom je podľa neho zahraničný obchod. Domáci dopyt však zotrváva „na veľmi dobrej úrovni“, dodal Knot.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie