Jednou vetou

Koncern ConocoPhillips predstavil dlhodobý investičný plán

Ilustračná foto

Foto: TASR

ConocoPhillips v utorok predstavil dlhodobý plán. Americký ropný koncern chce v jeho rámci zvyšovať produkciu ropy a plynu približne o 3 % ročne, obmedziť ročné výdavky asi o 7 miliárd USD (6,32 miliardy eur) a v priebehu najbližších 10 rokov vyplatiť 50 miliárd USD akcionárom.

Smart životný štýl je v kurze: Byť krajšia a zdravšia je vďaka nemu hračkou

Plán prichádza v čase, keď investori, ktorých už 5 rokov frustrujú nízke ceny komodít, tlačia na ropné a plynárenské firmy, aby znížili ťažbu a zvýšili hotovosť vyplácanú akcionárom.

Akcia ConocoPhillips patrí medzi najvýkonnejšie tituly v rámci energetického sektora, keď tento rok oslabila len o 8 %. Na porovnanie, kľúčový index akcií prieskumných ropných a plynárenských firiem padol asi o 22 %.

Najväčší nezávislý producent ropy v USA uviedol, že chce v najbližších 10 rokoch minúť okolo 20 miliárd USD na dividendy a 30 miliárd USD na spätné odkúpenie akcií.

Pellegrini: Spoločnosť očakáva príchod novej éry, ktorá prinesie zmenu

Koncern investuje okolo 4 miliardy USD ročne do ťažby ropy z bridlíc, čo by malo zvýšiť jeho produkciu z bridlíc zo 400.000 barelov (1 barel = 159 litrov) na budúci rok na približne 900.000 na konci budúceho desaťročia.

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac