Jednou vetou

Konflikt s USA tlačí na výrobný sektor Číny

Americký prezident Donald Trump a jeho čínsky partner Si Ťin-pching.

Foto: archívne, TASR/AP

Výrobný sektor Číny pokračoval v septembri v raste, tempo rastu sa však spomalilo, a výraznejšie, než sa čakalo. Dôvodom je pokračujúci obchodný spor s USA, v dôsledku ktorého klesol domáci aj zahraničný dopyt.

Ako v nedeľu uviedla Čínska federácia logistiky a nákupu (CFLP), index nákupných manažérov pre čínsky výrobný sektor klesol v septembri na 50,8 bodu z 51,3 bodu v auguste. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali pokles len na 51,2 bodu. Septembrový výsledok stále predstavuje rast sektora, nakoľko rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov, údaj však znamená najnižšiu hodnotu za posledných sedem mesiacov.

Ešte horší výsledok zaznamenal index nákupných manažérov podľa prieskumu spoločnosti Markit Economics a čínskeho ekonomického časopisu Caixin. Index v tomto prieskume klesol z augustovej hodnoty 50,6 bodu na 50 bodov, čo znamená, že výrobný sektor stagnoval. Aj v tomto prípade bol výsledok horší, než očakávali ekonómovia, ktorí počítali s poklesom indexu na 50,5 bodu. V prípade tohto prieskumu čínsky výrobný sektor prvýkrát od mája 2017 nezaznamenal rast.

SAMO: Sme prekvapení, že návrh o odvode reťazcov bol predložený bez diskusie

Zhoršenie vývoja vo výrobnom sektore Číny je podľa ekonómov dôsledkom eskalujúceho obchodného sporu s USA. Po dvoch kolách dovozných ciel v júli a auguste uvalili Čína a USA vzájomne na svoje produkty od 24. septembra ďalšie dovozné clá. USA zaviedli dovozné clá na čínsky tovar v ročnej hodnote 200 miliárd USD (172,77 miliardy eur) a Čína odpovedala clami na americký tovar v hodnote 60 miliárd USD.

Ako dodala CFLP, podindex nových exportných objednávok klesol na 48 bodov z augustovej hodnoty 49,4 bodu. To znamená ďalší pokles objednávok, už štvrtý mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa výrazne zrýchlilo. Čínski analytici očakávajú, že hospodársky rast Číny zaznamená za 3. kvartál spomalenie. Predpokladajú, že rast ekonomiky dosiahne 6,6 %, zatiaľ čo v 2. štvrťroku vzrástla čínska ekonomika o 6,7 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie