Jednou vetou

Koniec roka býva často časom zadlžovania sa

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Koniec roka je spojený s väčším požičiavaním si. Podľa údajov Národnej banky Slovenska si Slováci berú najviac spotrebné úvery práve v predvianočnom období, v priemere viac ako 1000 eur. Najčastejšie si ich berú na kúpu auta, rekonštrukciu a refinancovanie iných úverov. Priemerne si ľudia koncom roka požičiavajú prostredníctvom spotrebných úverov do 10.000 eur.

„Slováci by pri požičiavaní si nemali prestreliť svoje schopnosti splácať. Doba životnosti, respektíve využívania produktu by nemala presahovať dobu splatnosti úveru (telefón, TV, dovolenka). Ľudia by úverom nemali financovať bežnú spotrebu, radšej je potrebné hľadať spôsob, ako ušetriť. Najskôr je nutné vyskúšať si niekoľko mesiacov šetriť sumu zodpovedajúcu splátke,“ radí analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Podľa nej vianočné sviatky ‚nahrávajú‘ maloobchodníkom, keďže sú ich tržby v tomto období najvyššie počas roka. V priemere sú tržby maloobchodu len počas decembra vyššie oproti ostatným mesiacom roka o zhruba 20 %. Najvyšší nárast tržieb je u predajcov potravín, elektroniky, kozmetiky či športových potrieb. Na druhej strane, po mesiaci žatvy nastáva pre obchodníkov pokles, ktorý prichádza so začiatkom roka, kde majú ľudia tendenciu viac šetriť, a to práve po mesiaci hojnosti. Vtedy sa tržby obchodníkov znižujú v priemere  o 10 %, a to aj napriek tomu, že v tomto čase sa začínajú aj januárové výpredaje.

Richter: Pre nás je dôležité, že politika zamestnanosti sa vyvíja pozitívne

K zodpovednému prístupu k financiám treba viesť aj deti od útleho detstva. Už pri nástupe do prvého ročníka základnej školy majú rodičia dávať dieťaťu pravidelné týždenne vreckové, v hodnote zhruba 4 eurá na mesiac.

„Dieťa je potrebné zapojiť do aktivít rodinného manažmentu peňazí, nechať ho aj spolurozhodovať o rodinnom rozpočte. Práve rodičia by mali byť pozitívnym príkladom a viesť si zoznam mesačných príjmov a výdavkov, a k tomu nabádať aj svoje deti. Potrebné je učiť ich aj sporiť, aby svoje peniaze nemíňali na nepotrebné veci, ale použili ich rozumne. Ponechať im istú mieru zodpovednosti, no občas skontrolovať ich narábanie s peniazmi,“ zdôrazňuje Buchláková.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie