Jednou vetou

Koniec záchranného programu pre Grécko je koniec jednej etapy, povedal Kažimír

Minister financií SR Peter Kažimír (SMER-SD)

Foto: TASR

Ministri financií eurozóny (Euroskupina) v noci zo štvrtka na piatok na zasadnutí v Luxemburgu ukončili komplikovaný, takmer desaťročný príbeh záchranných balíkov pre Grécko. Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) skonštatoval, že pre Euroskupinu sa tým končí jedna etapa pomoci krajinám, ktoré sa ocitli v núdzi.


Ministri financií 19 krajín eurozóny podľa agentúry AP po dlhých rokovaniach dospeli k „ťažkému kompromisu“, čo je dosť prekvapivé, lebo výsledok sa podľa náznakov z posledných dni zdal ľahko dosiahnuteľný. Ministri uzavreli dohodu medzi Gréckom a jeho medzinárodnými veriteľmi, ktorá 20. augusta krajine umožní bezpečne ukončiť tretí, čiže posledný záchranný program a znovu čeliť finančným trhom.

„Grécky dlh je odteraz trvalo udržateľný,“ povedal predseda Euroskupiny Mário Centeno po skončení rokovaní. Grécka vláda vďaka medzinárodnej pomoci sprevádzanej nevyhnutnými štrukturálnymi a inštitucionálnymi reformami, na ktoré tlačili medzinárodní veritelia, dokázala otočiť negatívny trend a pridala sa k Portugalsku, Írsku, Cypru a Španielsku, ktoré rovnako úspešne vystúpili z programov finančnej záchrany.

Euroskupina sa dohodla na podmienkach odchodu Grécka zo záchranného programu

„Končí sa jedna dlhá etapa pomoci krajinám, ktoré sa v období krízy dostali do existenčných problémov pre svoju fiškálnu a finančnú nezodpovednosť,“ skonštatoval Kažimír po skončení rokovaní Euroskupiny v Luxemburgu.

Ministri financií na svojom zasadnutí rozhodli, že piata a zároveň posledná tranža tretieho gréckeho programu vo výške 15 miliárd eur bude použitá na obsluhu dlhu a zároveň vytvorí Aténam istú finančnú rezervu.

Súčasťou ukončenia záchranného programu pre Grécko je aj dohoda na opatreniach, ktoré pomáhajú Grékom udržať verejný dlh na udržateľnej úrovni – vrátane odsunutia splatnosti pôžičiek, ktoré začnú Gréci splácať až v roku 2033 namiesto roku 2023. „Grécko je z najhoršieho vonku a je na nich, aby dokázali, že všetko to úsilie nebolo márne,“ opísal situáciu Kažimír.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie