Jednou vetou

Kontroly SOI v realitkách budú aj o ochrane pred neprijateľnými podmienkami

Ilustračné foto

zdroj: TASR

O druhej vlne kontrol v realitných kanceláriách (RK) zameraných najmä na dodržiavanie zákona o ochrane spotrebiteľa hovorili v diskusii zástupcovia Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) počas kongresu (16.5.) Realitnej únie SR. TASR o tom informoval jej tajomník Mojmír Plavec.

Pellegrini: V najbližších dňoch pôjde na obnovu internátov 20 miliónov eur

Podľa SOI by mali mať realitné kancelárie jasne určený rozsah služieb, ktoré klientovi ponúkajú. Problémom býva používanie zavádzajúcej a klamlivej inzercie, kradnutie inzerátov, nepreukázanie sprostredkovateľského vzťahu s klientom, opomínanie rôznych skutočností a používanie nekalých obchodných praktík, uviedla podľa neho SOI. Kontroly budú zamerané aj na väčší počet subjektov a dodržiavanie povinností ochrániť spotrebiteľa pred neprijateľnými podmienkami a nekalými obchodnými praktikami.

Zástupcovia inšpekcie ďalej hovorili o tom, že klienti sa najviac sťažujú na nesprávne zverejňovanie informácií, ceny a poplatky, ktoré sú s tým spojené. Ďalším problémom je nedostatočná informovanosť spotrebiteľa vo vzťahu k nehnuteľnosti, ako aj to, že nie je zrejmé, aký balík služieb môže klient očakávať. Reklamačný poriadok musí byť na viditeľnom a prístupnom mieste pre spotrebiteľa.

FOTO: Z okolia dvoch bytoviek na Luníku IX odvážajú stovky ton odpadu

Zo zverejnenej výročnej správy SOI za rok 2017 na jej oficiálnom webovom sídle vyplýva, že pilotná celoslovenská kontrolná akcia sa uskutočnila od 2. októbra do 31. októbra v 41 realitných kanceláriách. Počas nej napríklad inšpektori zistili, že 11 RK nemalo riadne označenú prevádzku, 4 RK mali nedostatky s poskytovaním informácií o cene, 16 RK nedodržalo povinnosti v súvislosti s reklamačnými poriadkami a u 7 RK zaznamenali porušenia pri povinnosti viesť evidenciu reklamácii.

V súvislosti s RK a dodržiavaním sledovaných zákonných povinností bolo najviac porušení v Košickom kraji, kde pri každej z 5 kancelárií zaznamenali aspoň jeden nedostatok, naopak najmenej porušení bolo v Žilinskom a Trnavskom kraji, kde boli nedostatky zaznamenané pri jednej RK z piatich.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie