Jednou vetou

Kórejská republika patrí k najvýznamnejším investorom na Slovensku

Ilustračné foto

foto: TASR

Kórejská republika patrí medzi najvýznamnejších zahraničných investorov v Slovenskej republike. Celkovo do výroby na Slovensku investovalo približne 100 juhokórejských firiem a to najmä do automobilového a elektrotechnického odvetvia. Vyplýva to z materiálu rezortu diplomacie Ekonomická informácia o teritóriu Kórejská republika z roku 2017.

„Najväčším investorom v SR je Kia Motors, po nej nasleduje Samsung Electronics, pričom obe spoločnosti dlhodobejšie patria medzi troch najväčších exportérov Slovenska. Kia a Samsung zároveň patria medzi top päť najväčších podnikov v SR a väčšina kórejských investorov na Slovensku je výrobne a odbytovo naviazaná na tieto dva najväčšie kórejské koncerny Samsung a Hyundai/Kia,“ píše sa v materiáli.

Prvá oficiálna návšteva Kórejskej republiky

Prezident Andrej Kiska, ktorý v nedeľu odletel na prvú oficiálnu návštevu Kórejskej republiky, navštívi obe juhokórejské spoločnosti. Okrem stretnutia so zástupcami významných kórejských investorov na Slovensku bude rokovať i s prezidentom Mun Če-inom, s predstaviteľmi Kórejskej asociácie pre medzinárodný obchod a navštívi inovačné centrum Pangyo Techno Valley

Slovensko je podľa materiálu rezortu diplomacie pre Kórejskú republiku po Nemecku, Holandsku a Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska štvrtým najvýznamnejším exportným trhom v EÚ. „Medzi krajinami V4 je SR v obchodnej výmene s Kórejskou republikou na úrovni Poľska, takmer s dvojnásobným objemom oproti Česku a Maďarsku. Obchodná výmena medzi Slovenskom a Južnou Kóreou sa za poslednú dekádu zväčšila desaťnásobne,“ uvádza sa.

Autá a reaktory

Priame zahraničné investície z Kórejskej republiky predstavujú polovicu všetkých mimoeurópskych investícií na Slovensku. „Najvýznamnejšou vývoznou komoditou sú v posledných piatich rokoch vozidlá iné ako koľajové, ich časti a súčasti a príslušenstvo. Druhou najexportovanejšou komoditou sú jadrové reaktory, kotly, stroje, prístroje a mechanické zariadenia,“ píše sa v materiáli, pričom nasledujú elektrické stroje a prístroje na záznam zvuku, TV obrazu a ich súčasti.

Ako sa ďalej uvádza, napriek spomaleniu ekonomického rastu vyspelého sveta v ostatných rokoch si Kórejská republika udržiava pozíciu jednej z najrýchlejšie rastúcich ekonomík krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Je 11. najsilnejšou ekonomikou sveta a štvrtou najsilnejšou v Ázii. Patrí medzi významných výrobcov automobilov a krajiny s najvyššími investíciami do výskumu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie