Jednou vetou

Koronakríza s nimi nič neurobila: Takto sa vyvíjali ceny realít

Ilustračné foto

Pixabay.com

Rýchlejší rast zaznamenali priemerné ceny bytov.

Priemerná cena bývania v prvom štvrťroku vzrástla. Ako sa ďalej uvádza v analytickom komentári Národnej banky Slovenska (NBS), oproti predchádzajúcemu štvrťroku to bol rast o 4,6 %. Predstavuje to najvyšší medzikvartálny rast od roku 2008.

Zvýšené tempo rastu bolo aj v medziročnom porovnaní, teda 8,6 % z predchádzajúcich 6,4 %. Rýchlejší rast zaznamenali priemerné ceny bytov. V cenách nehnuteľností sa zatiaľ neprejavila rozvíjajúca sa kríza.

Priemerná cena bývania tak v prvom štvrťroku vzrástla medzikvartálne o takmer 74 eur za meter štvorcový na hodnotu 1 671 eur. Byty zdraželi v priemere o 87 eur na 2 006 eur. Medzi štvrťrokmi je to teda rast o 4,5 %, zatiaľ čo pri medziročnom porovnaní je to zvýšenie o 9,7 %.

Výrazné nárasty v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom analytici centrálnej banky pozorujú v prípade ponukových cien všetkých typov bytov, okrem tých najväčších.

Priemerná cena domov vzrástla o necelých 32 eur za meter štvorcový na 1 264 eur. Oproti štvrtému štvrťroku 2019 sa zvýšila o 2,6 %, na medziročnej báze je to rast o 6,3 %. Z toho priemerná cena štandardných rodinných domov vzrástla medzištvrťročne o 3,2 %, zatiaľ čo priemerné ceny rodinných víl rástli medzi kvartálmi viac než dvojnásobným tempom.

Druhý štvrťrok bude v rozhodujúcej miere podľa analytikov ovplyvnený predovšetkým tým, aký nepomer nastane medzi intenzitou prenosu šoku vyvolaného pandémiou do miezd a do cien nehnuteľností.

„Výrazné zmeny úrokových mier úverov určených na kúpu nehnuteľnosti sa v blízkej budúcnosti nepredpokladajú. Hoci sa predikcie v súčasnosti rýchlo menia, v dobe písania komentáru sa očakávalo výrazné zhoršenie dostupnosti bývania v nasledujúcom období,“ informuje analytik národnej banky Roman Vrbovský.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie