Jednou vetou

Koronavírus zasiahne aj slovenské stavebníctvo

Ilustračné foto, archív

TASR

Projektanti očakávajú pokles zazmluvnených zákaziek v priemere zhruba o tretinu. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej spoločnosťou CEEC Research s podporou spoločnosti Považská cementáreň.

Súčasná situácia v súvislosti s koronavírusom bude mať vplyv aj na vývoj počtu zazmluvnených zákaziek projektových spoločností. Najväčší podiel z nich očakáva pokles zazmluvnených zákaziek takmer o tretinu. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej spoločnosťou CEEC Research s podporou spoločnosti Považská cementáreň, a. s., Ladce.

S poklesom počtu svojich zákaziek počíta 78 % oslovených projektových spoločností, a to o 32 %. Nárast počtu zákaziek očakávajú 4 % firiem – v priemere až o 10 %, a so žiadnymi zmenami nepočíta 17 % spoločností. „Predpokladáme, že u väčšiny našich zákaziek spôsobí táto situácia odsun termínu plnenia. Aj keď našou snahou je dokončiť rozbehnuté zákazky v dohodnutých termínoch, nie je to vždy možné,“ povedal riaditeľ slovenskej organizačnej zložky spoločnosti HBH Projekt, spol. s r. o., Viliam Piták. „Veľa našich subdodávateľov má presunutých zamestnancov na prácu z domu, avšak existujú úkony, ktoré sa nedajú takýmto spôsobom práce plniť, napríklad, laboratórne práce. Obmedzená činnosť úradov taktiež spôsobuje značné problémy v postupe prác,“ uviedol Piták.

Projektové spoločnosti majú zazmluvnené zákazky priemerne na päť mesiacov dopredu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to pre 45 % oslovených firiem rovnaký objem, pre 51 % ide o pokles a iba 4 % firiem zaznamenali rast počtu zazmluvnených zákaziek. Táto situácia sa podľa očakávania najskôr zmení. „Do jesene očakávame útlm, žiaľ, aj na rozpracovaných zákazkách. Dúfame však, že nové vedenie rezortu dopravy a výstavby reštartuje proces projektovej prípravy stavieb,“ predpokladá generálny riaditeľ spoločnosti Reming Consult, a. s., Slavomír Podmanický.

Analytická a výskumná spoločnosť CEEC Research sa zameriava na vývoj vybraných sektorov ekonomiky v krajinách strednej a východnej Európy, jej štúdie v súčasnosti využíva viac ako 17-tisíc firiem. Spoločnosť vznikla v roku 2005 ako analytická organizácia špecializujúca sa na spracovávanie výskumov a analýz stavebného sektora, následne rozšírila svoje zameranie aj na ďalšie ekonomické odvetvia, vrátane strojárstva.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie