Jednou vetou

Košická firma je podozrivá z podvodov na dani, predbežne v sume 240-tisíc eur

Ilustračné foto

foto: TASR

Košická firma je podozrivá z podvodov na dani z pridanej hodnoty (DPH) a dani z príjmov právnickej osoby (DPPO) vo výške takmer štvrť milióna eur. Informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová s tým, že ide o výsledok operatívno-pátracej činnosti kriminalistov z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). V prípade pokračujú ďalšie procesné úkony.

„KÚFS analytickou a operatívno-pátracou činnosťou získal informácie o pravdepodobnom porušovaní zákona o DPH spoločnosťami personálne a ekonomicky prepojenými na jedného podnikateľa z Košíc. Keďže kriminalisti mali podozrenie na možné pozmenenie, prípadne zničenie účtovných dokladov týchto spoločností, účtovné doklady zaistili,“ uviedla Skokanová.

NBS odkazuje: Analytici, fakty o Hudákovi si nabudúce overte!

Predbežná škoda je nateraz vyčíslená na 240.000 eur. Z doterajších zistení podľa Skokanovej vyplýva, že časť dokladov, na základe ktorých bola daň odpočítaná, je buď fiktívnych, alebo vôbec nešlo o náklady spojené s ich podnikaním. „Analýzou zaistených účtovných dokladov tiež zistili, že jedna spoločnosť pravidelne nakupuje služby od personálne a majetkovo prepojenej druhej spoločnosti za neobvykle vysoké fixné ceny, najmä napríklad prenájom dopravných prostriedkov,“ uzavrela. Kriminalisti majú preto podozrenie, že účelom týchto obchodných transakcií je optimalizácia vlastnej daňovej povinnosti.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie