Jednou vetou

KOZ požiadala o informácie o pripravovanom sociálnom balíku

Na snímke zľava minister hospodárstva SR Peter Žiga, predseda vlády SR Peter Pellegrini, sprava predseda Odborového zväzu polície (OZP) Viktor Kiss, predseda Odborového združenia železničiarov (OZŽ) František Zaparanik, hovorkyňa KOZ Martina Nemethová a prezident KOZ Marián Magdoško počas prijatia predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov (KOZ) na Úrade vlády SR v Bratislave 19. júna 2019.

foto: TASR - Jaroslav Novák

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) požiadala o oficiálne informácie o pripravovanom sociálnom balíčku na rokovaní s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a niektorými členmi vlády. Povedal to v stredu po prijatí predstaviteľov KOZ u premiéra prezident odborov Marián Magdoško.

„Premiér potvrdil, že koaliční partneri sa dohodli na jednotlivých zložkách balíčka, dostali sme informácie a musíme si ich vyhodnotiť,“ povedal. K balíčku uviedol, že obsahuje opatrenia, ktoré sú dobré, o ďalších budú diskutovať.

URPINER: Toto všetko chystáme pre fanúšikov na Pohode v Trenčíne. Nenechajte si to ujsť

„Našou silnou agendou je zvyšovanie daňovo-odvodovej položky, zvýšenie mohlo byť väčšie, rešpektujeme ekonomiku SR a rozpočet štátu. Zvýšenie tejto položky v tzv. čistom zvýši platy nízkopríjmovým zamestnancom,“ konštatoval.

K téme vyrovnaného štátneho rozpočtu šéf odborov povedal, že na Slovensku chceme niekedy byť pápežskejší ako pápež a mať vyrovnané a prebytkové rozpočty vo všetkých inštitúciách. „Ak sa pozrieme napríklad na Nemecko, Francúzsko a iné krajiny, skoro nikde to tak nie je,“ upozornil. Pre neho je dôležité fungovanie ekonomiky.

„Máme informácie v rámci z krajských riaditeľstiev, že niekoľko desiatok ľudí sa bolo informovať v regrutačných strediskách o tom, aké platy by mohli získať po nástupe do armády,“ uviedol predseda Odborového zväzu polície v SR Viktor Kiss k téme dávnejšie avizovaného zvyšovania nástupných platov vojakov o 300 eur. Ak by k tomu došlo, sú ochotní sa presunúť do armády.

SPPK: Sme za silný rozpočet Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ

„Pre mladých policajtov je rozdiel 300 eur v plate obrovská motivácia,“ konštatoval s tým, že ministerka Denisa Saková (Smer-SD) si je vedomá, že môže nastať takýto problém. „Pán premiér prisľúbil aj tentoraz, že sa budeme snažiť o konsenzus, aby zvyšovanie platov bolo v primerane rovnakej miere,“ uviedol Kiss s tým, že veľké odchody nezaznamenali.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie