Jednou vetou

Krach aerolínií WOW Air zasiahne do tohtoročného vývoja ekonomiky Islandu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Krach nízkonákladových islandských aerolínií WOW Air z konca marca sa odrazí na tohtoročnom vývoji islandskej ekonomiky a bankovému systému spôsobí určité straty. Uviedla to vo štvrtok v správe o finančnej stabilite islandská centrálna banka.

Spoločnosť WOW Air, pre ktorú pracovalo okolo 1000 ľudí, zastavila prevádzku a zrušila všetky lety 28. marca. Urobila tak potom, ako sa jej nepodarilo zohnať financie na ďalšie fungovanie.

Indonézske aerolínie Garuda zrušili objednávku na MAX 8 za takmer 5 mld. USD

Islandská centrálna banka uviedla, že krach leteckej spoločnosti spolu s nepriaznivým vývojom v oblasti rybolovu povedie k slabšiemu rastu ekonomiky v tomto roku, než stanovila v poslednej prognóze. Tú zverejnila vo februári a podľa nej mala islandská ekonomika vzrásť tento rok o 1,8 %. Novú prognózu banka zatiaľ neoznámila.

Na druhej strane banka dodala, že aj keď kolaps nízkonákladovej spoločnosti spôsobí určité straty v bankovom systéme, priamy vplyv na systémovo dôležité banky bude obmedzený. „Najnovšie otrasy by s vysokou pravdepodobnosťou nemali ohroziť stabilitu finančného systému,“ uvádza sa v správe centrálnej banky.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie