Kremnická mincovňa uvedie zberateľskú mincu

Ilustračná foto

Foto: TASR

Kremnická Mincovňa uvedie ďalšiu zberateľskú mincu. Teraz to bude strieborná minca v nominálnej hodnote 10 eur venovaná 300. výročiu narodenia Adama Františka Kollára, ktorého jeho súčasníci prezývali aj 'slovenským Sokratom'.

Ako informoval Milan Kubík z Mincovne Kremnica, pri príležitosti prvého dňa jej predaja organizujú už tradičné podujatie, počas ktorého bude minca predstavená zástupcami týchto inštitúcií. Slávnostný prvý deň predaja sa uskutoční v utorok 13. marca v expozícii Mincovne Kremnica.

Adam František Kollár bol knihovník, historik, pedagóg, filológ, publicista a dvorský radca Márie Terézie. Narodil sa v roku 1718 v Terchovej a zomrel ako 65-ročný v roku 1783 vo Viedni. Autorom výtvarného návrhu zberateľskej mince je akademický sochár Zbyněk Fojtů. Na averze sú vyjadrené Kollárove aktivity, akými sú dobová knižnica a názov jedného z jeho vedeckých diel Analecta monvmentorvm omnis aevi Vindobonensia (Viedenská zbierka dokumentov všetkých čias). Na reverze dominuje portrét Adama Františka Kollára.

Môže vás zaujímať

Štefanec: SR musí po vyšetreniach OLAF vrátiť 5,9 milióna eur do rozpočtu EÚ