Jednou vetou

Kremský: Po poplatku za rozvoj siahnu samosprávy, ktoré chcú regulovať výstavbu

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský

foto: TASR

Poplatok za rozvoj je možnosť, nie povinnosť. Siahnu po ňom mestá a obce, ktoré budú chcieť regulovať novú výstavbu, prípadne ju dovoliť iba za cenu, že si developeri zaplatia infraštruktúru. Pre TASR to uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský.

V niektorých bratislavských mestských častiach sa zvýšil tento poplatok pre priemyselné, skladové a poľnohospodárske stavby, uvádza vo svojej analýze PAS o stave platnom k 1. januáru 2018.

„V porovnaní so začiatkom roka 2017 v Lamači sa znížil miestny poplatok pre bývanie, v Devínskej Novej Vsi či Vrakuni aj pre komerčné stavby, v Senci ho znížili na nulu, v Malackách klesol pre priemyselné a skladové haly,“ píše sa ďalej v materiáli.

Začiatkom tohto roka mali miestny poplatok v bratislavských mestských častiach okrem mestskej časti Podunajské Biskupice, v krajskom meste Trnava, v mestách Hlohovec, Skalica, Malacky, Pezinok, uviedol. V meste Senec má poplatok nulovú sadzbu, dodal.

Podľa Kremského z analýzy nevyplýva, že krajské mestá, v ktorých poplatok nezaviedli, to vyvažujú miestnou daňou za pozemky a stavby na podnikanie. „Skôr sa rozhodli nevyužiť túto možnosť, pretože sa obávajú, že by investorom pribudli ďalšie finančné náklady a ich projekty by sa tým predražili a zabrzdili,“ konštatoval.

Na záver uviedol že pre podnikateľov sú to náklady navyše, ale ak sa správne využijú, môžu prispieť k zlepšeniu infraštruktúry a kvality života v lokalitách, v ktorých investujú.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie