Jednou vetou

Křetínský a Tkáč chcú prevziať nemecký koncern Metro

Ilustračné foto

TASR/AP

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč chcú prevziať nemecký obchodný koncern Metro.

Holding EP Global Commerce (EPGC), ktorý patrí Křetínskému (53 %) a Tkáčovi (47 %) a sídli v Grünwalde pri Mníchove, predložil v piatok (21. 6.) večer ponuku na kompletné prevzatie koncernu Metro. Metro, ktoré sa už dlhšie nachádza v kríze, zamestnáva okolo 146.000 ľudí. Holding EP uviedol, že neplánuje Metro radikálne reštrukturalizovať.

Putin považuje postup USA proti Huaweiu za snahu dostať čínsky koncern z trhu

„Nemáme v úmysle zatvárať v súčasnosti existujúce obchody Metra v Nemecku alebo na iných kľúčových trhoch Metro Group ani vo veľkom rušiť pracovné miesta,“ uvádza sa v ponuke. Takisto by sa nemali rušiť existujúce podnikové dohody ani tarifné dohody v Nemecku.

Podľa internetovej stránky Metro AG aktuálne patrí EP 10,91 % koncernu. Prostredníctvom nákupov akcií a opcií si EP už zabezpečil prístup k viac než 30 % akcií. Cieľom ponuky je zabezpečiť EP Global Commmerce prevzatie plnej prevádzkovej kontroly nad koncernom.

Opatrenia NBS sa začínajú naplno prejavovať, uviedla Danihel Rážová

EP ponúka za kmeňovú akciu Metro AG 16 eur a za prioritnú akciu 13,800 eura. Ponuka hodnotí koncern celkovo na 5,8 miliardy eur. EP má podľa vlastných slov „plnú podporu hlavného akcionára spoločnosti Haniel“, ktorá vlastní 15,2 % Metro AG.

Nemecký koncern uviedol, že predstavenstvo a dozorná rada ponuku pozorne preskúmajú a po predložení pokladov k nej zaujmú stanovisko. Akcionárom odporučil, aby pred zverejnením tohto stanoviska nepredávali svoje akcie EP ani osobám, ktoré konajú v mene holdingu.

FATF plánuje sprísniť pravidlá na obchodovanie s kryptomenami

Okrem Franz Haniel & Cie GmbH sú ďalšími veľkými akcionármi Metra Meridian Stiftung (14,19 %), Beisheim Holding (6,59 %) a Ceconomy (6,39 %).

„Veľmi si ceníme angažovanosť všetkých zamestnancov Metra. Už majú za sebou veľké zmeny a v týchto ťažkých časoch robia pozoruhodnú prácu. Zaslúžia si však najlepšiu dlhodobú stratégiu a budú profitovať zo zotavenia a dlhodobého rastu Metra,“ uviedol Křetínský.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie