Jednou vetou

KÚFS odhalil spoločnosti, ktoré si mali neoprávnene odpočítavať DPH

Ilustračné foto

TASR

Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) odhalil v uplynulých dňoch viacero spoločností, ktoré si mali neoprávnene odpočítavať daň z pridanej hodnoty (DPH). Predpokladanú škodu vyčíslili na viac ako 500.000 eur. Ide o dva prípady, v ktorých figurovali spoločnosti z Bratislavy, Žiliny a Liptovského Mikuláša. Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. Konateľom spoločností hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody vo výške sedem až dvanásť rokov.

V prvom prípade kriminalisti finančnej správy analytickou činnosťou identifikovali niekoľko spoločností, pri ktorých mali podozrenie z neoprávneného odpočtu DPH. Keďže mali podozrenie z možnej manipulácie, respektíve zničenia účtovných dokladov, zaistili ich.

DPH bude oprávneným nákladom samospráv, rozhodla o tom Eurokomisia

Išlo o viaceré spoločnosti so sídlom v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a v Žiline. „Tieto spoločnosti si podľa doterajších zistení odpočítavali daň z faktúr za dodávky služieb týkajúcich sa dodania výstavby optickej siete, zemných, inštalačných a stavebných prác. Faktúry vystavovala spoločnosť, ktorá mala jedného zamestnanca a v roku 2016 zanikla formou zlúčenia,“ opísala Skokanová s tým, že dodávateľmi tejto spoločnosti boli firmy, ktoré vykazovali vysoké obraty a dlhodobo nízku daňovú povinnosť, záporný hospodársky výsledok a tiež zanikli formou zlúčenia. Ako uviedla, predpokladaná škoda, ktorá vznikla takýmto konaním, sa v tomto prípade odhaduje na 240.000 eur.

Ďalší prípad sa tiež týkal spoločností z Bratislavy a zo Žiliny. Kriminalisti zistili, že dotknuté daňové subjekty si medzi sebou uplatňovali prenesenie daňovej povinnosti na príjemcu, čo však bolo podľa Skokanovej fakturované bez zmluvných dokladov za účelom znemožnenia určenia konečného príjemcu dodaných stavebných prác a tým neodvedenia dane z uskutočnených zdaniteľných plnení. „Fakturované sumy stavebných prác neboli v takom objeme skutočne zrealizované. Prenos daňovej povinnosti bol uplatňovaný len na základe textu faktúry alebo objednávky,“ priblížila hovorkyňa.

NAKA zasahovala pre daňovú trestnú činnosť v troch krajoch

Správcom dane boli niektorým spoločnostiam v reťazci zároveň zrušené registrácie z dôvodu nekontaktnosti, nezastihnuteľnosti a opakovaného porušovania daňových povinností. V obchodných spoločnostiach došlo aj k zmene štatutárnych orgánov – konateľov. Podľa finančnej správy je pravdepodobné, že faktúry s prenosom daňovej povinnosti slúžili obchodným spoločnostiam v reťazci na zníženie základu dane z príjmov právnickej osoby. Predpokladaná škoda je v tomto prípade vyčíslená na 275.000 eur.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie