Jednou vetou

Kurilla: Slovensko víta dohodu na úrovni EÚ o zákaze jednorazových plastov

Štátny tajomník MŽP Norbert Kurilla

foto: TASR

Výsledok stredajšej dohody medzi inštitúciami EÚ ohľadom zákazu plastov na jednorazové použitie je pre Slovensko dobrý. Skonštatoval vo štvrtok štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla v rámci zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie v Bruseli.

Vyjednávačom Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ sa v noci z utorka na stredu po dvanásťhodinovom maratóne rokovaní podarilo dospieť k predbežnej politickej dohode zameranej na riešenie plastového odpadu. Dohoda sa týka opatrení, ktoré v máji tohto roka navrhla v podobe smernice Európska komisia s cieľom znížiť zamorenie morí a oceánov plastovými výrobkami a nevyužívanými rybárskymi zariadeniami.

Kurilla pripomenul, že Rada ministrov diskutovala aj o návrhoch zákazu jednorazových plastových výrobkov a vôbec o triedení a zbere plastových fliaš (PET fľaše). Dodal, že výsledok medziinštitucionálnych rokovaní je pre Slovensko uspokojivý, lebo sa dosiahol záväzok zakázať do roku 2029 plasty na jednorazové použitie, ak existuje voči nim ekologickejšia alternatíva a potvrdil sa aj cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90 % do roku 2029 s medzistupňom v  roku 2025 na úrovni 77 %.

Sečovce: Poplašnú správu o bombe šíril podľa polície 15-ročný chlapec

„Veľmi úzko to súvisí aj s politikou, ktorú presadzuje Ministerstvo životného prostredia SR. Máme veľkú ambíciu prispieť k tomu, aby Slovensko presadzovalo princípy obehovej ekonomiky,“ opísal situáciu Kurilla. V tejto súvislosti dodal, že na Slovensku sa od začiatku roka spoplatnili igelitové tašky, prijal sa tzv. protiskládkový zákon, čiže opatrenia, ktorými sa znevýhodňuje skládkovanie odpadkov a podporuje ich triedenie.

Rezort zodpovedný za životné prostredie chce, podľa jeho slov „vo svetle nových cieľov“ na úrovni EÚ, prijať nový systém zálohovania PET fliaš a plechoviek na jedno použitie, pretože len takýmto spôsobom dokážeme dosiahnuť 90-percentné hodnoty dohodnuté na celoeurópskej úrovni. Kurilla pripomenul, že hoci je triedenie plastového odpadu na Slovensku „na dobrej úrovni“, dosiahnuť hranicu 90 % zberu plastových fliaš bez efektívneho zálohovania naozaj nepôjde.

„Vzhľadom na ambíciu prijať opatrenia v prospech obehovej ekonomiky, ak ich čím skôr zavedieme, o to sa nám ľahšie budú plniť aj tie vzdialenejšie ciele,“ zhodnotil situáciu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie