Jednou vetou

Kurz eura klesol hlboko pod 1,24 USD/EUR

Ilustračné foto

zdroj: pixabay.com

Spoločná európska mena sa v utorok dostala pod tlak. Dôvodom bola nervozita na finančných trhoch.

Euro sa neskoro popoludní predávalo po 1,2322 USD, keď predpoludním sa ešte jeho kurz nachádzal nad úrovňou 1,24 USD/EUR. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v utorok napoludnie referenčný kurz na 1,2329 (v pondelok: 1,2440) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8111 (0,8039) eura.

Na devízovom trhu boli hlavnou témou burzové turbulencie a očakávania týkajúce sa nárastu úrokových sadzieb v USA. V časoch zvýšenej neistoty investori často nakupujú dolár ako bezpečnú investíciu. V januári ešte euro profitovalo z oslabovania dolára a pozitívnych správ z ekonomiky eurozóny.

Po ázijských výrazný pokles zaznamenali aj európske akciové trhy

Fundamenty podľa expertov Commerzbank aktuálne skôr podporujú posilňovanie dolára. Normalizácia menovej politiky ECB sa zrejme začne neskôr, než sa predpokladalo. Daňová reforma v USA bude mať zrejme tiež pozitívny vplyv na dolár.

Pod tlak sa dostala britská libra. Znížili sa totiž nádeje na riadený brexit. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v pondelok (5. 2.) večer varoval Londýn, že opustenie colnej únie povedie k obchodným bariéram. Britská premiérka Theresa Mayová signalizovala, že krajina po brexite okrem jednotného trhu vystúpi aj z colnej únie.

Negatívny vplyv na libru majú aj turbulencie na finančných trhoch, keďže Londýn je ako dôležité svetové finančné centrum oporou britskej ekonomiky.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol