Jednou vetou

Kurz eura oproti predchádzajúcim mesiacom mierne vzrástol

Ilustračné foto

foto: TASR

Kurz spoločnej európskej meny sa v utorok odrazil od 16-mesačného minima a mierne vzrástol. Prispela k tomu pauza v posilňovaní dolára, v dôsledku čoho niektorí investori začali nakupovať euro. Ale obavy z návrhu talianskeho rozpočtu a rokovaní o brexite pravdepodobne zabránia výraznejším ziskom jednotnej meny.

Utorok je totiž konečným termínom pre Taliansko, aby predložilo Európskej únii (EÚ) upravený návrh rozpočtu po konfrontácii medzi Rímom a Bruselom pre plány výdavkov tretej najväčšej ekonomiky eurozóny, ktoré negatívne ovplyvnili trhy s dlhopismi aj jednotnú menu.

Pokrok v rokovaniach o brexite je ďalším zdrojom neistoty pre euro aj britskú libru. Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok (12.11) uviedla, že sa ešte stále nepodarilo vyriešiť dôležité body a čas sa kráti. Ak nedôjde k dramatickému pokroku do konca stredy (14.11.), je nepravdepodobné, že by EÚ tento mesiac na samite schválila dohodu o brexite.

Europoslanci si pripomenuli sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny

Kurz eura oproti doláru v utorok dopoludnia vzrástol o 0,1 % na 1,1229 USD/EUR, čo je mierne nad minimálnou úrovňou 1,1216 USD/EUR, ktorú spoločná mena dosiahla v júni 2017. Euro v tomto roku kleslo o takmer 7 % a zredukovalo svoje zisky z minulého roka o viac ako polovicu.

Posilňovanie dolára sa v utorok zastavilo. Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu šiestich hlavných mien, v utorok mierne klesol na 97,628 bodu. V predchádzajúcom obchodnom dni pritom dosiahol hodnotu 97,70 bodu, čo bola jeho najvyššia úroveň od júna 2017.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie