Jednou vetou

Kybernetická bezpečnosť sa podľa dcérskej spoločnosti Huawei nemá politizovať

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Téma kybernetickej bezpečnosti je technickou záležitosťou a nemala by sa politizovať. Vylúčenie Huawei z otvoreného trhu neprispeje k efektívnejším riešeniam a nezníži ani existujúce kybernetické riziká. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení slovenskej, maďarskej a poľskej dcérskej spoločnosti Huawei v reakcii na tlak blokovať túto spoločnosť z obchodných vzťahov v európskych krajinách pre údajné bezpečnostné dôvody.

Obvinenia istej malej skupiny oficiálnych predstaviteľov USA sú podľa hovorcu spoločnosti za región CEE&Nordic Austina Zhanga nepodložené. Správanie amerických zástupcov považuje za prekvapivé. „Veríme, že naši klienti sa budú rozhodovať na základe vlastného úsudku a informácií,“ poznamenal Zhang s tým, že Huawei má aj v globálnom meradle zreteľný historický kredit v oblasti bezpečnosti.

Huawei reaguje: Treba rozlišovať mýty a fakty. Toto by ste mali vedieť

Kybernetická bezpečnosť je podľa neho témou, ktorá sa nemá politizovať. Zdôraznil, že vylúčenie tejto spoločnosti z otvoreného trhu môže podstatne zvýšiť ceny komunikačnej infraštruktúry a priniesť výrazný odklad digitalizácie.

„Navyše, tento precedens vážne spomalí technické inovácie a európske krajiny sa môžu stať menej konkurencieschopnými,“ myslí si Zhang.

HUAWEI: Takto umelá inteligencia v telefónoch uľahčuje život

Spoločnosť podľa neho prispela vo veľkej miere k digitálnej Európe a spoločenskému vývoju za posledných dvadsať rokov. „Nevyvolávame bezpečnostné problémy. Namiesto toho aktívne prispievame k posilneniu kybernetickej bezpečnosti. Veríme, že sa všetci zainteresovaní rozhodnú správne a vytvoria priestor s rovnými príležitosťami pre všetky spoločnosti,“ podotkol hovorca.

Huawei čelí medzinárodnému tlaku a blokádam pre svoje väzby s čínskou vládou a pre podozrenie, že Peking by mohol použiť technológiu Huawei na špionáž.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem