Lagardeová vyzvala lídrov, aby opravili globálne obchodné systémy

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Foto: TASR/AP

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová vyzvala svetových lídrov, aby opravili globálne obchodné systémy, namiesto toho, aby sa pokúšali roztrhať ich svojou politikou protekcionizmu a colných sadzieb.

 „Musíme spoločne pracovať na deeskalácii a riešení súčasných obchodných sporov,“ povedala Lagardeová na stretnutí MMF a Svetovej banky na Bali. „Musíme sa spojiť, aby sme opravili súčasný obchodný systém, a nie ho ničili,“ dodala. Ministri financií a centrálni bankári z väčšiny zo 189 členských krajín MMF sa tento týždeň stretávajú na Bali. A v centre ich pozornosti sú obavy z protekcionizmu, najmä stupňujúcej sa obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Lagardeová vo svojom vystúpení povedala, že zostáva optimistická a domnieva sa, že rozpory medzi štátmi je možné vyriešiť. Poukázala pritom na nedávne úspešné opätovné prerokovanie dohody medzi USA a Kanadou a Mexikom.

Írsko oznámilo nové opatrenia, ktoré majú pripraviť ekonomiku na brexit

Fond pred stretnutím na Bali zverejnil revidovanú prognózu globálneho hospodárskeho rastu v rokoch 2018 a 2019, ktorý znížil o 0,2 % na 3,7 %. Odôvodnil to práve napätím v obchode, protekcionizmom a rastúcou výškou dlhov. Aj generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurría podobne ako Lagardeová varoval pred spormi a uviedol, že napätie v obchode začalo už v roku 2017 ovplyvňovať jeho výsledky.

„Tento rok rast (globálnej ekonomiky) nevyzerá tak dobre, a to, čo sa zmenilo, je obchod, napätie, protekcionizmus a odvetné opatrenia,“ povedal Gurría. OECD tiež revidovala svoje prognózy celosvetového rastu.

Môže vás zaujímať

Vývoz ropy z Iránu klesá