Jednou vetou

Lagardeová vyzvala na ukončenie obchodných sporov vo svete a korupcie v KSVE

Christine Lagardeová

TASR

Obchodné bariéry, ktoré vytvárajú globálne mocnosti, predstavujú výzvu pre ekonomiky na celom svete. Vyhlásila to v stredu generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vyzvala zároveň vlády, aby pracovali na ukončení obchodných sporov.

Lagardeová na konferencii Európskej centrálnej banky (ECB) venovanej stavu ekonomík strednej a východnej Európy povedala, že krajiny musia spolupracovať, aby globálny obchod pomáhal bežným ľuďom. „Môžeme začať tým, že vynaložíme všetko úsilie na deeskaláciu súčasných obchodných sporov a pokračovanie v konštruktívnom dialógu,“ povedala.

MMF označil taliansky dlh za hlavné riziko pre ekonomiku eurozóny

MMF odhaduje, že rastúce clá budú stáť globálnu ekonomiku 0,5 % jej produkcie v roku 2020. Prezident ECB Mario Draghi na konferencii vyhlásil, že stredná a východná Európa bola „disproporčne ovplyvnená“ spormi. Lagardeová zároveň vyzvala krajiny strednej a východnej Európy, aby zreformovali svoje vlastné ekonomiky a vyriešili korupciu na úrovni vlád.

„Keď sa korupcia stane inštitucionalizovanou, otrávi to schopnosť krajiny prilákať investorov a vytvárať pracovné miesta,“ varovala.

MMF zlepšil odhad rastu USA v tomto roku, varuje však pred rastúcimi rizikami

Mnohé krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) v ostatných rokoch čelia korupčným škandálom a protestom. Lagardeová poznamenala, že najmä mladí ľudia považujú korupciu za najväčší problém.

Jej komentáre prichádzajú takmer rok po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol prvé kolo ciel na dovoz z Číny. To odštartovalo obchodný spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie