Lajčák: Príchod agentúry ELA na Slovensko je prejavom dôvery

Minister zahraničných vecí Miroslava Lajčák

Foto: TASR

Rozhodnutie o umiestnení sídla Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave je podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smer-SD) prejavom dôvery. Slovenská republika získala sídlo tejto inštitúcie hneď v prvom kole štvrtkového hlasovania ministrov na Rade pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu.

„Je to prejav dôvery členských krajín EÚ a ocenenie dlhodobého angažovania sa aj v sociálnych témach, vďaka čomu je Slovensko vnímané ako krajina, ktorá je súčinná pri hľadaní európskych riešení a má schopnosť spájať,“ zhodnotil Lajčák, ktorý je momentálne na pracovnej návšteve v Kyjeve v súvislosti s výkonom funkcie úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Rozhodovaniu na úrovni ministrov práce predchádzal podľa neho intenzívny lobing predstaviteľov slovenskej vlády, najmä ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), ktorý osobne rokoval s takmer každým ministrom práce z krajín EÚ.

Lajčák zdôraznil, že Európa by mala byť výraznejším globálnym hráčom

„Vysoko oceňujem aj angažovanosť našich diplomatov, ktorí k tejto pozitívnej správe prispeli,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. Podaril sa tak podľa neho dobrý výsledok, ktorý môže pomôcť posilniť pozitívne vnímanie Slovenska a EÚ.

Na zriadení ELA sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Hlavným poslaním inštitúcie bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.

Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú vykonávať aj úlohu národných styčných úradníkov.

Môže vás zaujímať

To, že sa dajú na Slovensku znižovať dane, je dnes dohodnutou realitou, tvrdí Danko