„Je to prejav dôvery členských krajín EÚ a ocenenie dlhodobého angažovania sa aj v sociálnych témach, vďaka čomu je Slovensko vnímané ako krajina, ktorá je súčinná pri hľadaní európskych riešení a má schopnosť spájať,“ zhodnotil Lajčák, ktorý je momentálne na pracovnej návšteve v Kyjeve v súvislosti s výkonom funkcie úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Rozhodovaniu na úrovni ministrov práce predchádzal podľa neho intenzívny lobing predstaviteľov slovenskej vlády, najmä ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), ktorý osobne rokoval s takmer každým ministrom práce z krajín EÚ.
Lajčák zdôraznil, že Európa by mala byť výraznejším globálnym hráčom
„Vysoko oceňujem aj angažovanosť našich diplomatov, ktorí k tejto pozitívnej správe prispeli,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. Podaril sa tak podľa neho dobrý výsledok, ktorý môže pomôcť posilniť pozitívne vnímanie Slovenska a EÚ.
Na zriadení ELA sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Hlavným poslaním inštitúcie bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.
Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú vykonávať aj úlohu národných styčných úradníkov.