Jednou vetou

Lange navrhuje zaviesť clá na americké produkty, ktoré USA zasiahnu

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia (EÚ) by sa v rámci odvety mala sústrediť na zavedenie ciel na tie americké produkty, ktoré skutočne zasiahnu Spojené štáty, ak prezident Donald Trump uskutoční svoje hrozby o clách na dovoz ocele, hliníka alebo automobilov. Vyhlásil to Bernd Lange, predseda výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu (EP), v rozhovore pre rozhlasovú stanicu rbb-Inforadio.

Podľa Langa clá v EÚ nemusia zodpovedať americkým colným sadzbám v zmysle cent za cent, ale mali by sa zamerať na vývoz politicky citlivých amerických produktov, ako sú sójové bôby alebo kukurica.

Lange pre rbb-Inforadio v utorok povedal, že Európania by mali prijať „opatrenia, ktoré sa Spojených štátov skutočne dotknú“. Zároveň však vyjadril nádej, že „rozumné“ hlasy v USA zabránia tomu, aby Trump zaviedol clá.

Rozhodnutie USA o zavedení ciel na oceľ a hliník minulý týždeň vyvolalo obavy z obchodnej vojny. Brusel na oplátku pohrozil clami na celú škálu amerických produktov, od motocyklov, cez džínsy až po pomarančový džús.

Môže vás zaujímať

V U.S. Steele vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť