Jednou vetou

Le Maire: Obchodná vojna spôsobí globálnu ekonomickú krízu

Bruno Le Maire

foto: TASR/AP

Ak budú obchodné spory medzi USA a Čínou pokračovať v eskalácii, môže to mať "priamy a veľmi negatívny vplyv na celý svet, predovšetkým na Európu a eurozónu", myslí si francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire.

V skutočnosti colná vojna, ktorá sa začala vlani, už teraz zasiahla aj iné ekonomiky, nielen USA a Čínu, povedal Le Maire v rozhovore pre CNBC na stretnutí ministrov financií skupiny G20 v japonskej Fukuoke. Európska ekonomika je podľa neho na tom horšie, než by bola bez obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Ako príklady uviedol predovšetkým nemeckú a francúzsku ekonomiku.

Conte: Talianske vládne strany by mohli vystaviť krajinu trhovým šokom

„Nemáme rastové čísla, ktoré by sme mali mať z dôvodu obchodných sporov medzi USA a Čínou,“ povedal Le Marie. „Poviem to úplne jasne, obchodná vojna bude znamenať ekonomickú krízu po celom svete, a predovšetkým v Európe.“

Le Maire na svojom nedávnom stretnutí s americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom získal dojem, že sa chce vyhnúť eskalácii obchodnej vojny. Všetko však bude závisieť od výsledku očakávaného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktoré by sa malo uskutočniť koncom júna.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie