Jednou vetou

Le Maire: Paríž je pripravený posunúť Trumpovu hrozbu za digitálnu daň na WTO

Bruno Le Maire

foto: TASR/AP

Francúzsko je pripravené posunúť hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť na francúzske produkty vysokú daň pre francúzsku daň z digitálnych služieb na pôdu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Povedal to v nedeľu francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Huawei sa spojil s Attilom Véghom a odkazuje: Choď za svojím snom

„Sme pripravení posunúť to na medzinárodné inštitúcie, najmä na pôdu WTO, pretože francúzska digitálna daň sa okrem amerických firiem týka aj firiem z Číny, domácich francúzskych firiem či spoločností z ostatných krajín Európskej únie. O žiadnu diskrimináciu nejde,“ povedal Le Maire v rozhovore pre televíznu stanicu France 3.

Paríž má dlhodobo problém s tým, že americké internetové koncerny neplatia adekvátnu daň z príjmov realizovaných na území Francúzska. V júli preto Francúzsko prijalo daň z digitálnych služieb, a to vo výške 3 % z objemu tržieb vygenerovaných vo Francúzsku.

Týka sa spoločností s ročnými globálnymi tržbami nad 750 miliónov eur a v rámci Francúzska s tržbami nad 25 miliónov eur.

Krok OPEC zvýšil ceny ropy, za týždeň vzrástla cena Brentu o 3 % a WTI až o 7 %

Trump pohrozil vysokými dovoznými clami až do výšky 100 % na viaceré francúzske výrobky, ako sú syry, šampanské a luxusné kabelky. Francúzi, ako aj zástupcovia Európskej únie však oznámili, že sú pripravení na odvetu, ak by vláda Donalda Trumpa hrozbu zrealizovala.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia