Jednou vetou

Lemaitre: Je dôležité, aby v roku 2019 bol prijatý rozpočet

Z tlačovej konferencie na tému: Predstavenie návrhu Európskej komisie na nové legislatívne pravidlá EÚ pre politiku súdržnosti na roky 2021 - 2027. Vedúci generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku Európskej komisie Marc Lemaitre a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši 12. júna 2018 v Bratislave

foto: TASR

Je dôležité, aby v roku 2019 bol prijatý rozpočet, preto sa spoliehame aj na SR ako predsednícku krajinu Vyšehradskej štvorky, že prispeje k naplneniu tohto cieľa.

Povedal to v utorok generálny riaditeľ Európskej komisie (EK) zodpovedný za regionálnu a mestskú politiku Marc Lemaitre po rokovaniach s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD). Témou boli návrh viacročného finančného rámca a kohézna politika. Vicepremiér uviedol, že Lemaitre s jeho tímom sa stretnú s predstaviteľmi samospráv a neskôr s členmi parlamentu.

Raši: Kohézna obálka po roku 2020 bude znížená, treba hľadať nové zdroje

Raši uviedol, že je to veľmi ambiciózna úloha a SR bude konštruktívna, aby bol rozpočet na roky 2021 až 2027 prijatý čo najskôr. Ak členské krajiny nenájdu kompromis, stane sa, že rozpočet bude schválený neskôr a budeme v podobnej situácii ako teraz, že nebudeme stíhať čerpať eurofondy, konštatoval vicepremiér.

Lemaitre hovoril v tejto súvislosti o zatlačení najmä na politický kompromis tak, aby bol každý spokojný. „EÚ verí, že zvíťazí zdravý rozum a kompromis, preto že je veľmi dôležité schváliť rozpočet pred voľbami do Európskeho parlamentu,“ konštatoval.

Merkelová podporuje investičný rozpočet eurozóny a menový fond EÚ

V piatich prioritných oblastiach od EK vieme v návrhu definovať naše priority, avizoval Raši s tým, že pôjde napríklad o dopravu, infraštruktúru, regionálnu politiku, vzdelávanie či zamestnanosť. Podľa neho bude ešte diskusia o pravidle n plus 2, národnej flexibilite, oprávnenosti DPH aj spolufinancovaní. „Pre nás je veľmi dôležité, že EK prichádza s návrhom, ktorý zjednodušuje proces implementácie eurofondov,“ informoval Raši.

V súvislosti s banským regiónom hornej Nitry vicepremiér uviedol, že dostali prvé návrhy od všetkých dôležitých stakeholderov na transformáciu tejto lokality. Analyzujú ich, a výsledkom má byť materiál na rokovanie vlády SR. Pripravený je tiež akčný plán na transpozíciu regiónu

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie