Jednou vetou

Lesníci implementujú protikorupčnú normu ako prvý štátny podnik v SR

Ilustračné foto

foto: LESY SR

Lesy SR ako prvý štátny podnik na území SR sa rozhodol implementovať a prijať systém manažérstva proti úplatkárstvu ISO 37001 v celej organizačnej štruktúre podniku. Zamestnáva viac ako 3500 pracovníkov. V utorok o tom informoval Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie Lesov SR

„Tento krok bude nástrojom na zosilnenie protikorupčnej kultúry štátneho podniku. Zároveň od neho očakávame i zvýšenie ‚nepeňažnej‘ hodnoty našej organizácie v očiach širokej verejnosti, vlastných zamestnancov, obchodných partnerov a iných zainteresovaných strán. Norma ISO 37001 podrobne špecifikuje požiadavky a zároveň ponúka usmernenia, ktoré môžu zabrániť prípadným korupčným situáciám v Lesoch SR,“ zdôraznil Machava.

Táto norma sa zaoberá úplatkárstvom vo verejnom, súkromnom i neziskovom sektore, úplatkárstvom celých organizácií či jednotlivých zamestnancov a obchodných partnerov, priamym a nepriamym úplatkárstvom cez tretie strany.

Mliekarenský sektor v SR potrebuje podľa SMZ prílev nových pracovných síl

„Od zavedenia systému očakávame efektívne predchádzanie, odhaľovanie a včasné reagovanie na podplácanie a dodržiavanie zákonov proti korupcii. Najdôležitejším prvkom bude zavedenie správnych mechanizmov na hodnotenie rizík úplatkárstva a implementácia riadiacich prvkov proti úplatkárstvu naprieč celou organizačnou štruktúrou štátneho podniku,“ reagoval generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Veríme, že tento krok už v blízkej budúcnosti nastaví protikorupčnú kultúru, prevenciu korupcie a dôveryhodnosť našej organizácie na ešte vyššiu úroveň ako v súčasnosti. Cieľom je budovanie a rozvoj etického prostredia v podniku, aby sme boli schopní našu organizáciu efektívne brániť pred prípadnými individuálnymi zlyhaniami niektorých zamestnancov,“ doplnil obchodný riaditeľ Lesov SR Tomáš Klouček.

Môže vás zaujímať

Cigarety od februára budúceho roka majú zdražieť o 40 centov