Jednou vetou

Lesy SR začínajú s predajom ihličnatého kalamitného dreva

Na snímke zľava generálny riaditeľ LESY SR š. p. Marian Staník, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná a predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger počas tlačovej besedy k odpredaju ihličnatého kalamitného dreva na Slovensku. Slavošovce, 20. novembra 2019.

FOTO TASR – František Iván

Štátny podnik Lesy SR začína s predajom ihličnatého kalamitného dreva za zvýhodnené ceny. Ide o pilotný projekt. Predaj bude realizovaný prostredníctvom obcí a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Slavošovciach (okres Rožňava) o tom informovala vládu a novinárov ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

„Projekt pomôže obyvateľom, ktorí sú v núdzi a v ťažkej situácii,“ povedala ministerka.

Obhospodarovatelia lesa v Slovenskej republike i v okolitých krajinách už niekoľko rokov bojujú s následkami kalamít spôsobených suchom, vetrom a premnoženým podkôrnym hmyzom.

Rožňavský okres dostane viac ako 1,8 milióna eur na rozvojové projekty

Z tohto dôvodu je trh v stredoeurópskom priestore presýtený surovým ihličnatým drevom. Je obrovský rozdiel medzi ponukou a spracovateľskými kapacitami hlavne menej hodnotných sortimentov.

„Lesy SR evidujú veľmi nízky záujem o kúpu ihličnatého dreva. Prostredníctvom elektronických aukcií sa podarilo v tomto roku predať iba šesť percent z ponúkaného množstva ihličnatého dreva (vláknina). O viac ako 100 % vzrástli zásoby tohto dreva na skladoch,“ uviedol v správe pre médiá generálny riaditeľ štátneho podniku Marian Staník.

Lesy SR sa preto rozhodli pre predaj tohto kalamitného ihličnatého dreva občanom. Ide o pilotný projekt. Predaj dreva pre občanov bude realizovaný prostredníctvom obcí a ZMOS-u. Obce na základe záujmu občanov objednajú drevnú hmotu na miestne príslušnom odštepnom závode.

Huawei sprístupňuje testovanie EMUI 10 pre ďalšie smartfóny

Výber domácností, ktoré si budú môcť nakúpiť drevo za zvýhodnených podmienok, určí obec. Tá zabezpečí aj dovoz dreva. Občania si tak budú môcť drevo zakúpiť iba za priame výrobné náklady štátneho podniku vo výške 18,24 eura za kubický meter (m3), pričom ide o konečnú cenu vrátane dane z pridanej hodnoty.

Na odvozných miestach je v prvej fáze k dispozícii 35.000 m3 dreva a na jednu domácnosť bude možné zakúpiť päť m3 dreva. „Predajom dreva iba za výrobné náklady chceme pomôcť obyvateľom Slovenska,“ dodal Staník.

Môže vás zaujímať

Cigarety od februára budúceho roka majú zdražieť o 40 centov