Jednou vetou

Letecké firmy môžu do konca mája zbankrotovať, ak nedostanú pomoc

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Dopyt sa zmenšuje spôsobom, ktorý je úplne bezprecedentný, konštatovala výskumná firma.

Cestovné obmedzenia a pokles dopytu pre epidémiu koronavírusu nútia letecké firmy k rušeniu väčšiny letov a k dočasnej redukcii počtu zamestnancov. Prepravcovia Ryanair a EasyJet uzemňujú väčšinu svojej flotily a spoločnosť IAG, ktorá je majiteľom British Airways, zníži prepravnú kapacitu o 75 percent.

Norwegian Air ruší tisíce letov a dočasne prepúšťa viac ako 7 500 zamestnancov. Britská letecká firma Virgin Atlantic zruší štyri pätiny letov a požiadala zamestnancov, aby si vzali osem týždňov neplatenej dovolenky. Podľa prognóz výskumnej firmy Centre for Aviation väčšina leteckých spoločností vo svete do konca mája zbankrotuje, ak nedostanú finančnú pomoc. Informuje o tom portál bbc.com.

„Potrebné sú koordinované kroky vlády a odvetvia, a to teraz, ak sa má katastrofe predísť,“ uviedla výskumná firma vo vyhlásení. „Dopyt sa zmenšuje spôsobom, ktorý je úplne bezprecedentný. Normálna situácia ešte nie je na dohľad,“ konštatovala firma Centre for Aviation. Americké letecké spoločnosti rokujú s vládou o núdzovom financovaní a žiadajú pomoc do 50 mld. USD. Vo Veľkej Británii spoločnosť Virgin Atlantic žiada vládu o podporu pre sektor, vrátane núdzových úverov do sumy 7,5 mld. libier (GBP).

Môže vás zaujímať

Legislatívu k termínu podania daňových priznaní prerokuje parlament v zrýchlenom režime