Jednou vetou

Lipiansky: Dôležité sú transformácia vianočného príspevku a model valorizácie

Ilustračná foto

foto: TASR

V súčasnosti je veľmi dôležité, aby sa pohla vpred transformácia vianočného príspevku na 13. dôchodok a tiež téma nového modelu valorizácie. Povedal to v stredu predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Ján Lipiansky počas konferencie organizácie o sociálnych témach.

S príhovorom, kde priblížil konkrétne kroky vlády v tejto oblasti, vystúpil v úvode minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).

Richter chce presadiť vážnu diskusiu o 13. dôchodku

„V tomto novom modeli valorizácie máme garantovanú jej minimálnu výšku,“ konštatoval Lipiansky.

Zároveň zdôraznil, že prioritou JDS je pobyt seniora v prirodzenom rodinnom prostredí pred životom v tzv. kamenných domoch, kde sú poskytované služby. S tým súvisí podľa neho vytvorenie podmienok na starostlivosť o člena rodiny.

„Ak bude niekto opatrovať otca a matku, aby za to skutočne dostal príslušnú odmenu, ktorá nebude veľmi rozdielna od prípadného zamestnania,“ poznamenal.

Posledné tri roky je podľa neho zhoda v tom, že opatrovateľstvo je nielen záležitosťou rezortu práce a sociálnych vecí, ale aj ministerstva zdravotníctva. Sú rôzne odkázanosti, kde sociálny pracovník nemá kompetencie, napríklad v podávaní liekov a podobne.

Žiga: Podpora nákupu elektromobilov sa bude financovať z národných zdrojov

„Pán minister Richter nám povedal, že sa urobili kroky, ale tempo je pomalé,“ uzavrel Lipiansky s tým, že počas diskusie na konferencii si zmapujú jednotlivé problémy a do dvoch mesiacov budú aktualizovať priority JDS v sociálnej oblasti.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie