Jednou vetou

Litva volá tiež po rovnakej kvalite značkových potravín v celej EÚ

Ilustračné foto

foto: pixabay

V Litve preukázali podľa tamojších médií nielen aromatickejšiu kávu a chutnejšiu čokoládu v Nemecku, ale aj vyšší obsah ovocia v jogurtoch či väčší podiel kakaa v nugátových krémoch. Po Slovensku a ďalších krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) upozornila na odlišnú kvalitu značkových potravín v rôznych členských štátoch Európskej únie dnes aj Litva prostredníctvom ministra pôdohospodárstva Broniusa Markauskasa.

Podľa jeho slov pri prezentácii príslušnej štúdie vo Vilniuse sa doteraz o jednoznačných rozdieloch obsahu, farby a chuti niektorých potravín iba šepkalo, teraz to však preukázali aj litovské orgány. Tie podrobili testom 33 rôznych výrobkov identických značiek z Nemecka a Litvy, pričom zistili, že v 23 z nich jestvujú značné odlišnosti v zložení, ale aj chuti, farbe a konzistencii.

Výrobcovia podľa Markauskasa musia zabezpečiť, aby si zákazník pri kúpe značkového tovaru kdekoľvek v Únii bol istý, že dostane to isté od Lisabonu až po Vilnius.

V Litve preukázali podľa tamojších médií nielen aromatickejšiu kávu a chutnejšiu čokoládu v Nemecku, ale aj vyšší obsah ovocia v jogurtoch či väčší podiel kakaa v nugátových krémoch.

„Je škoda, že sme po 12 rokoch členstva v Únii konfrontovaní s takýmto problémom,“ konštatoval Markauskas. Príslušný lotyšský rezort v Rige dnes tiež nariadil vykonanie porovnávacích testov značkových potravín.

 

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie