Jednou vetou

Ľudia budú mať menej starostí pri vybavovaní dávky v nezamestnanosti

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Ľudia by mali mať od budúceho roka menej povinností pri vybavovaní dávky v nezamestnanosti. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení z dielne koaličných poslancov Smeru-SD a SNS, ktorú v utorok definitívne schválil parlament. Upravuje sa tiež výkon lekárskej posudkovej činnosti, ako aj určenie vymeriavacieho základu pri 13. a 14. plate.

Príplatky k dôchodku politických väzňov a ich blízkych sa zvýšia

Po novom nezamestnaní získajú dávku automaticky so zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie a budú môcť o ňu požiadať priamo na úrade práce. Doteraz platilo, že nárok na ňu si uplatňujú v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu na základe písomnej žiadosti.

Považuje sa za ňu oznámenie úradu práce o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. K žiadosti sa súčasne predkladá vyplnené tlačivo Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, ktorej súčasťou je aj Poučenie žiadateľa o dávku v nezamestnanosti a poberateľa dávky v nezamestnanosti.

Po novom však ľudia nebudú musieť navštíviť viaceré inštitúcie. „V záujme zjednodušenia administratívnych procesov a s prihliadnutím na to, že jednou z podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti je zaradenie poistenca do evidencie uchádzačov o zamestnanie, sa navrhuje, aby úrad práce elektronicky poskytol Sociálnej poisťovni údaje relevantné pre konanie o priznaní dávky bezodkladne po zaradení uchádzača do evidencie uchádzačov o zamestnanie,“ uvádza sa v schválenom návrhu.

Novelou zákona sa upraví aj výkon lekárskej posudkovej činnosti, v osobitných prípadoch by sa mohla vykonať aj bez účasti poistenca alebo poškodeného. Mohlo by sa tak stať napríklad v prípadoch, keď je diagnóza nemenná. Tiež sa má upraviť posudková činnosť lekárov pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

Výdavky na zdravotníctvo budú rásť, tvrdí globálna štúdia

Upraví sa aj určenie vymeriavacieho základu na platenie sociálneho poistenia zamestnancom a zamestnávateľom z 13. a 14. platu ešte pre zavedením ročného zúčtovania sociálneho poistenia. Na Slovensku sa vlani zaviedol daňovo a odvodovo zvýhodnený 13. a 14. plat.

Pre začatím vykonávania ročného zúčtovania, teda pred 1. januárom 2022, však bolo podľa poslancov potrebné upraviť určenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie zamestnancom a zamestnávateľom z 13. platu poskytnutého pracovníkovi v roku 2021 a zo 14. platu poskytnutého v rokoch 2019 až 2021.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie