Lufthansa údajne urobila Bruselu ústupky, vzdá sa niektorých slotov

Lietadlá spoločnosti Lufthansa.

Foto: TASR/AP

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa reagovala na obavy Bruselu v súvislosti s plánovaným prevzatím skrachovaných aerolínií Air Berlin a urobila určité ústupky. Uviedli to v piatok zdroje oboznámené so situáciou s tým, že Lufthansa je ochotná vzdať sa veľkého počtu vzletových a pristávacích pozícií na niektorých letiskách.

V októbri Lufthansa oznámila, že prevezme veľkú časť Air Berlin, druhej najväčšej leteckej spoločnosti v Nemecku, ktorá v auguste oznámila nesolventnosť. Ako v októbri informovala, do projektu investuje 1,5 miliardy eur.

Podľa Európskej komisie však plánované prevzatie môže spôsobiť obmedzenie výberu, prípadne zhoršenie podmienok pre cestujúcich a poskytla Lufthanse čas do štvrtkovej polnoci, aby prišla s návrhmi, ktoré tieto obavy rozptýlia.

V piatok Európska komisia potvrdila, že Lufthansa určité ústupky urobila, detaily ale nezverejnila. Či plánované prevzatie schváli, o tom by EK mala rozhodnúť do 21. decembra.

Prevzatie Air Berlin Lufthansou by malo zahrňovať aj spoločnosti Niki a LG Walter, divízie nesolventnej spoločnosti Air Berlin. Tie ale insolventné nie sú a navyše, operujú na niektorých trasách, na ktorých poskytuje prepravu aj Lufthansa, čo zvýšilo obavy Bruselu z ohrozenia hospodárskej súťaže.

Lufthansa podľa zdrojov preto Európskej komisii ako ústupok ponúkla, že sa vzdá vzletových a pristávacích pozícií využívaných spoločnosťou Niki na letiskách ako Berlín, Düsseldorf či Palma de Mallorca.

Môže vás zaujímať

Banky v eurozóne si vzali menej lacných dlhodobých pôžičiek od ECB