Jednou vetou

M. Kultan: Dofinancovanie zdravotníctva je ukážkou zlyhania tvorby rozpočtu

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Dofinancovanie sektora zdravotníctva je praktickou ukážkou zlyhania tvorby rozpočtu. Povedal to generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan v reakcii na informácie o zavádzajúcej sume dofinancovania. Dodal, že suma 90 miliónov eur spomínaná ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD) sa z pohľadu poisťovne nezakladá na pravde.

Kalavská: Nezavádzala som o dofinancovaní, nemocnice a poisťovne rokujú

„Pre mňa je dofinancovanie praktickou ukážkou zlyhania tvorby rozpočtu. Ak by bol robený rozpočet dobre, alebo ak by boli zákony, ktoré sa týkajú zdravotníctva, robené dobre, tak nepotrebujeme žiadne dofinancovanie,“ povedal Kultan. Poukázal na to, že za posledné roky to nie je prvý raz, kedy je potrebné zdravotníctvo dofinancovať.

To, koľko peňazí pôjde zo štátu do zdravotníctva, je podľa jeho slov rozhodnutie samotného štátu. Na druhej strane však tvrdí, že je potrebné hovoriť pravdu pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. Teda, že zdroje, ktoré v ňom sú, nebudú stačiť na platové požiadavky, požiadavky poskytovateľov starostlivosti a podobne.

„Teraz do sektora príde podľa našich prepočtov asi 46 miliónov eur. Zachytili sme aj informáciu, že je to 90 miliónov eur, ale tá informácia sa z tohto pohľadu dofinancovania aspoň za nás nezakladá príliš na pravde,“ skonštatoval s tým, že s touto sumou sa už v minulosti pri schvaľovaní rozpočtu rátalo.

Ministerstvo navrhuje zvýšiť príspevok na opatrovanie a osobnú asistenciu

Ani táto suma však podľa neho nedokáže pokryť všetky požiadavky v sektore. Myslí si, že dofinancovanie je neštandardný prvok. V prípade, ak bol rozpočet spravený tak, ako je, nečuduje sa, že pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami bola, podľa jeho slov, snaha sektor upokojiť.

Doplnil, že do budúcna by si prial, aby bol rozpočet spravený stabilne aj na dva alebo tri roky, aby všetci vedeli, s čím môžu počítať.

Ministerka zdravotníctva trvá na tom, že pri dofinancovaní zdravotníctva nezavádzala. „Ja som presne povedala, z akých zdrojov pôjde 90 miliónov,“ povedala Kalavská v reakcii na vyhlásenia poslankyne Jany Cigánikovej (SaS). V súčasnosti podľa jej slov sa konajú rokovania medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami o tom, ako budú postavené nové zmluvy.

V súvislosti s hrozbou nútenej správy pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu povedala, že aj preto prišlo k dofinancovaniu zdravotníctva a prebiehajú rokovania s Ministerstvom financií (MF) SR a s poisťovňou.

Najdôležitejšou témou v agrosektore SR bude podpora potravinárstva

Členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková na utorkovej tlačovej konferencii vyhlásila, že Kalavská pri avizovanom dofinancovaní nemocníc zavádzala a že sľubovaných 90 miliónov eur do systému nedala.

S tým súvisiace problémy sa podľa nej odzrkadľujú v praxi a hrozbe štrajku zdravotníckych odborov, pretože nemocnice nemajú podpísané dodatky zmlúv s VšZP.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie