Jednou vetou

Má prijatie eura len pozitívne zmeny?

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Ministerstvo financií (MF) SR hodnotí vstup Slovenska do eurozóny pozitívne. Spoločná európska mena priniesla občanom vyššie platy, s členstvom v eurozóne však prišla aj povinnosť ručiť za záväzky v eurovale. Uviedol to pre TASR tlačový odbor rezortu financií.

Vstup do eurozóny bol podľa MF súčasťou reformnej stratégie Slovenska orientovanej na integráciu do európskych a transatlantických štruktúr. „Slovensko si sľubovalo od vstupu do eurozóny prijatie pevnej meny s nízkou infláciou, prílev zahraničných investícií, podieľanie sa na rozhodnutiach menovej únie a v neposlednom rade aj skvalitnenie inštitucionálneho riadenia fiškálnej a menovej politiky,“ priblížilo ministerstvo.

Prečítajte si tiež: Macron a Conte sa zhodli na potrebe reformy európskeho azylového systému

Celkovo hodnotí rezort financií prijatie eura pozitívne. „Podľa analytikov máme vďaka euru približne o 4 % vyššie príjmy, ako by sme mali bez neho,“ skonštatovalo MF s tým, že občanom prinieslo euro vyššie platy. Zároveň však poukázalo na to, že s členstvom v eurozóne prišla aj vyššia miera solidarity s ostatnými členmi klubu v podobe ručenia za záväzky v eurovale.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie