Jednou vetou

Makúch končí na poste guvernéra NBS

Guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch oznámil, že končí vo funkcii.

foto: TASR

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch v marci budúceho roka skončí vo svojej funkcii. Vzdanie sa svojho postu oznámil v utorok Bankovej rade NBS. Jozef Makúch informoval Bankovú radu NBS o odstúpení s tým, že svoju funkciu bude vykonávať do vymenovania nového guvernéra NBS. Oficiálne sa malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

Už v septembri J. Makúch na stretnutí s novinármi vo Vysokých Tatrách pripustil, že sa zamýšľa nad tým, či by ešte súčasný parlament nemal voliť nového guvernéra. Obával sa totiž o stabilitu politického prostredia v budúcnosti. „Aby sa NBS nedostala do politických sporov, uvažujem, či nie je lepšie pre centrálnu banku, aby tam bol stabilný guvernér. To si musím ešte ujasniť. Je to moja osobná zodpovednosť voči NBS,“ uviedol Makúch. Mal totiž pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu, čo môže podľa neho viesť k politickej nestabilite a predčasným voľbám. „Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické,“ povedal vtedy Makúch.
Médiá o guvernérovom skoršom odstúpení špekulovali už niekoľko mesiacov s tým, že by ho mohol nahradiť súčasný minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Ten však bližšie tieto informácie komentovať nechcel a viackrát ich označil za mediálne špekulácie.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie