Jednou vetou

Makó: Vyjadrenia opozičných poslancov sú nepravdivé a úmyselne zavádzajúce

Ľudovít Makó

foto: TASR

Vyjadrenia poslancov opozičného hnutia OĽaNO Veroniky Remišovej a Eduarda Hegera sú nepravdivé a úmyselne zavádzajúce.

V reakcii na ich stredajšie (19.9.) vyhlásenia to uviedol riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó. Opozícia trvá na tom, aby po odstúpení prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho odišiel z tejto inštitúcie aj Makó.

Ten im v reakcii pripomenul, že na finančnú správu nastúpil až v septembri 2014 zo súkromnej sféry. „Pripisovať mi preto zodpovednosť za niečo, čo sa dialo v období 2013 – 2014, teda v období, v ktorých OLAF identifikoval problémy s podhodnocovaním tovaru, je absolútne scestné. Na finančnej správe som v tom čase ani nepôsobil,“ zdôraznil.

Pozor na podvodníkov! Sociálne poistenie riešte len v priamom kontakte s poisťovňou

Podľa vlastných slov okamžite po nástupe do funkcie spoločne s kolegami pokračovali vo vyšetrovaní a prijímaní opatrení na zabránenie problémov s podhodnocovaním tovaru. „Poslanci Remišová a Heger nehovoria pravdu, keď tvrdia, že finančná správa v tomto smere nič nevyšetrila. Dôkazom toho je 19 otvorených trestných konaní v celkovej sume približne 130 miliónov eur,“ vyčíslil Makó.

V súvislosti so svojím pôsobením v súkromnej sfére konštatoval, že bol konateľom niekoľkých veľkých a úspešných spoločností v oblasti bezpečnostných služieb a nikdy sa tým netajil. Trvá na tom, že nikdy neporušil zákon o štátnej službe colníkov a svoje zákonné povinnosti si plní.

Obchodný prebytok Švajčiarska vzrástol, zvýšila sa aj hodnota vývozu hodiniek

„Ak má opozícia pocit, že nejaký zákon je potrebné podrobnejšie upraviť, napríklad tak, že žiadny rodinný príslušník zamestnanca štátnej správy nesmie podnikať, môže tak spraviť. Rovnako môžu navrhnúť, že zamestnancom v štátnej správe nemôže byť nikto zo súkromnej sféry. Fantázii sa medze nekladú. Ako poslanci NR SR majú predsa zákonodarnú iniciatívu,“ odkázal.

Upozornil tiež, že KÚFS nemá kompetencie v oblasti kontroly hazardných hier. Orgánmi dozoru v tejto oblasti sú podľa zákona iba daňové úrady, colné úrady a Finančné riaditeľstvo SR. Kriminálny úrad môže poskytovať súčinnosť orgánom dozoru len v tom prípade, ak ide o kontrolu nelegálneho hazardu spojenú s podozreniami na podvody na dani z pridanej hodnoty (DPH) či dane z príjmu právnických osôb (DPPO).

„Pevne verím, že poslanci Remišová a Heger prestanú klamať a zavádzať verejnosť a pri hodnotení mojej práce a mojej osoby budú mať na zreteli platné zákony,“ dodal v reakcii Makó.

Ani čínska odpoveď na americké clá nezapôsobila na burzu v New Yorku

OĽaNO trvá na tom, aby odstúpil aj Makó, pretože má podozrenie, že jeho blízka rodina podniká v oblasti hazardu, ktorého kontrola spadá pod daniarov. Obyčajní tiež upozornili na to, že podvody s clami sa začínajú opakovať.

„Toto nesmieme pripustiť. Doteraz nevieme o vyvodení žiadnej zodpovednosti ľudí, ktorí tieto podvody páchali. Ak bude šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Makó, tak sa meno finančnej správy nepodarí očistiť,“ uviedla v stredu Remišová. Avizovala, že ak Makó na svojom poste zotrvá, opozícia bude zvažovať ďalší postup. Do úvahy pripadá aj pokus o odvolanie ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD).

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac