Jednou vetou

Malé firmy v EÚ považujú za kľúčovú rýchlu finančnú pomoc

Ilustračné foto

foto: TASR

Z prieskumu SME Europe vyplýva, že 60 % malých a stredných firiem nemá rezervy na viac ako niekoľko týždňov

Pre podstatnú väčšinu malých a stredných firiem v Európe je v súvislosti s koronakrízou kľúčové dostať čo najrýchlejšie priamu finančnú pomoc. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v apríli a máji uskutočnila organizácia SME Europe. „To, že malé a stredné firmy trpia chronickým nedostatkom kapitálu a rezerv bol známy fakt už pred krízou a Európska únia naň reagovala napríklad aj v rámci programov EFSI, keď uvoľnila financie na zvýhodnené pôžičky. Kríza ich však aj tak zasiahla nepripravené,“ uviedol europoslanec Ivan Štefanec, ktorý je prezidentom SME Europe.

Z prieskumu vyplýva, že až 60 % malých a stredných firiem nemá rezervy na viac ako niekoľko týždňov a štvrtina musela prepúšťať zamestnancov. Pre 71 % opýtaných je najdôležitejšia priama finančná pomoc na preklenutie výpadkov v príjmoch.

Zároveň 47 % firiem v prieskume uviedlo, že očakáva aj zníženie daní a odvodov. Väčšina firiem tiež požaduje čo najskoršie uvoľnenie reštrikcií voľného pohybu osôb a tovarov v rámci spoločného trhu. Európska komisia okrem iných opatrení schválila slovenskú schému pomoci pre udržanie zamestnanosti vo výške 2 mld. eur.

„Tieto prostriedky musia okamžite ísť na pomoc malým a stredným podnikom, ktoré bez týchto impulzov neprežijú,“ uviedol Štefanec.

Prieskum bol realizovaný formou internetového dotazníka SME Europe, ktorá je pridruženou organizáciou Európskej ľudovej strany pre oblasť podpory malého a stredného podnikania.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie