Jednou vetou

Máme 100-tisíc slovenských testov na koronavírus

Slovenské PCR testy na vírus Sars-Cov-2 sa stali realitou.

foto: Facebook

Ide o prvé testy slovenskej výroby, ktoré sú podľa Roberta Mistríka vo vysokej kvalite a spĺňajú všetky kvalitatívne parametre.

Podarilo sa vyrobiť 100-tisíc slovenských testov na koronavírus, dostali už aj osvedčenie o certifikácii. Na tlačovej konferencii o tom informoval člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík.

Ide o prvé testy slovenskej výroby, ktoré sú podľa Mistríka vo vysokej kvalite a spĺňajú všetky kvalitatívne parametre.

Ako konštatoval, ide o plne konkurencieschopné a certifikované testy. Upozornil, že aj napriek súčasnej priaznivej epidemiologickej situácii bude význam testovania rovnako dôležitý, keď sa budú postupne otvárať hranice.

„Ak sa máme postupne vrátiť do normálneho života, testovanie bude stále dôležitejšie,“ dodal. Testy podľa neho budú vedci schopní prispôsobiť aj inému vírusu podobného druhu.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzdvihol, že Slovensko má možnosti týmto spôsobom vytvárať testy ďalej aj v prípade ďalších vĺn pandémie, alebo v prípade ďalších vírusových ochorení. Predseda vlády SR Igor Matovič konštatoval, že ide v podstate o zabezpečenie sebestačnosti v testovaní na korovnavírus.

Veľká vďaka, Robert Mistrík, Palo Čekan a všetci vedci a inovátori, ktorí ste sa podieľali na vývine nášho vlastného slovenského kvalitného testu. Skvelá práca!

Uverejnil používateľ Richard Sulik Piatok 15. mája 2020

Pripomenul, že na začiatku pandémie malo Slovensko málo testov a hrozilo, že veľké farmaceutické spoločnosti budú dodávať testy protekčne. „Je to malá škatuľka pre človeka, ale veľký krok pre Slovensko,“ uzavrel.

Výrobca testov na Covid19: Matovič a Mistrík nás ignorujú

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie