Jednou vetou

Máme sľub vyrovnaného rozpočtu, ale sú s ním spojené riziká, uviedol Jurzyca

Opozičný poslanec (SaS) Eugen Jurzyca.

Foto: TASR

Pozitívne na návrhu rozpočtu na budúci rok podľa poslanca SaS Eugena Jurzycu naozaj je, že Slovensko tak blízko k vyrovnanému rozpočtu ešte nebolo.

„Máme sľub vyrovnaného rozpočtu už o rok, ale sú s ním spojené veľké riziká. Ktokoľvek bude ministrom budúci rok, bude to mať veľmi ťažké,“ konštatoval Jurzyca v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu na rok 2019.

Štátny rozpočet vykazuje podľa Hegera výrazné známky nekvality

Pripomenul napríklad, že zrejme o týždeň sa v parlamente schváli zastropovanie dôchodkového veku. A vtedy bude mať Slovensko problém na dlhé roky. „Samozrejme, že ho môžeme oddialiť do budúcna. Ale keby sme chceli pristúpiť k jeho riešeniu zodpovedne, tak vyše jednej miliardy eur už musíme hľadať na budúci rok,“ vyčíslil Jurzyca.

Upozornil tiež na to, že v roku 2021 by mali Slovensku dodať nakúpené stíhačky a vláda, ktorá bude vtedy pri moci, s tým bude mať problém. „Myslím si, že v rozpočte sa s tým malo rátať a mali sme si odkladať na takéto výdavky, pretože to bude potom veľmi náročné,“ dodal Jurzyca.

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

 Zaskočil ho podľa vlastných slov tiež najväčší pokles výdavkov na zdravotníctvo, napriek tomu, že hodnota za peniaze sa tam podľa neho robí dobre. Poslanec koaličného Smeru-SD Ladislav Kamenický ocenil konštruktívny prístup k debate o rozpočte zo strany poslanca Jurzycu. „Nežijeme v ideálnom svete a žiadny rozpočet nikdy nebol ideálny. Ako ste povedali, sme najbližšie k vyrovnanému rozpočtu, to je pre mňa dôležité,“ konštatoval Kamenický.

Eduard Heger (OĽaNO) zase ocenil, že Jurzyca pomenoval niekoľkých „kostlivcov“ v rámci návrhu rozpočtu. Napríklad nákup stíhačiek v rezorte obrany. Dodal, že návrh rozpočtu počíta s vyrovnaným hospodárením. „Môžeme sa tomu tešiť, papier znesie všetko. Pravdepodobnosť dosiahnutia tohto vyrovnaného rozpočtu je nízka,“ zhodnotil Heger.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie