Jednou vetou

Masívna kontrola nelegálneho hazardu bude pokračovať

František Imrecze ako prezident Finančnej správy SR

foto: TASR

Zásah vo viac ako stovke prevádzok na celom Slovensku, zaistených a na analýzu odoslaných päť herných automatov vydávaných za kvízomaty rôznych typov a 75 zapečatených je doterajšia bilancia masovej kontroly zameranej na nelegálny hazard. Ako uviedol v pondelok na brífingu prezident Finančnej správy SR František Imrecze, v kontrolách budú intenzívne pokračovať aj naďalej.

Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó uviedol, že išlo o najväčšiu akciu zameranú na odhaľovanie obchádzania zákona o hazardných hrách. V každom kraji kriminalisti finančnej správy preverili aj podozrenia z podvodov na DPH a dane z príjmu právnických osôb. Zabavili množstvo účtovných dokladov, ktoré sa v súčasnosti ešte preverujú.

KÚFS zasahuje proti nelegálnemu hazardu v 100 prevádzkach po celom Slovensku

Prevádzkovatelia hazardných hier často obchádzajú zákon tým, že vydávajú hracie automaty za tzv. kvízomaty. Hráč musí odpovedať na úplne jednoduchú otázku a po správnej odpovedi môže hrať zvolenú hru. Podľa Imreczeho ide o jednoznačné porušenie zákona. V súčasnosti prebiehajú analýzy automatov v špecializovaných zariadeniach. Ďalším častým porušením je, že server na riadenie hry je mimo územia Slovenska.

Počet uložených pokút prevádzkovateľom hazardných hier porušujúcich zákon ako aj ich výška za rok 2017 oproti predošlým rokom výrazne narástli. Za rok 2017 bolo daňovými úradmi uložených 210 pokút vo výške 378.660 eur, čo je nárast počtu pokút oproti roku 2016 o 153 a oproti roku 2015 dokonca o 200. Výška uložených pokút vzrástla v roku 2017 v porovnaní s rokom 2016 o 13.680 eur, čo je 3,75 % a oproti roku 2015 až o 245.460 eur, čo je 184 %.

Najvyššie pokuty za rok 2017 boli uložené za prevádzkovanie a propagovanie hazardnej hry bez vydanej alebo udelenej licencie, v celkovej výške 113.000 eur.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive