Jednou vetou

Mäso a produkty z neho sa budú v ČR povinne kontrolovať z ôsmich krajín

Ilustračné foto

TASR

Importéri bravčového mäsa do Česka z krajín, v ktorých sa vyskytuje africký mor ošípaných, ho budú musieť dať skontrolovať. Opatrenie začne platiť od utorka (2. 10.). Informovala o tom česká Štátna veterinárna správa (ŠVS).

Infekcia sa vyskytuje napríklad v Belgicku a v Poľsku. Krajiny sú tretím a štvrtým najväčším exportérom mäsa do Česka.

Bravčové mäso, ale aj ďalšie živočíšne produkty z ošípaných a mäso z diviakov sa môže dostať na trh až po veterinárnej kontrole. Povinnosť sa bude vzťahovať na všetkých českých prevádzkovateľov potravinárskych firiem, ktorí dovážajú produkty z Belgicka, Bulharska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Za nesplnenie povinnosti bude hroziť pokuta až 2 milióny Kč (77.727 eur).

Posilnenie dolára sa na burze prejavilo zabrzdením rastu akcií firiem USA

„Vzhľadom na vývoj nákazovej situácie v Európe treba posilniť ochranu domácich chovov ošípaných a trh s vysokým štandardom pre spotrebiteľov pred možným zavlečením nákazy. Preto sme sa rozhodli podmieniť vstup potenciálne nebezpečných potravín z rizikových krajín povinným zisťovaním na vírus afrického moru ošípaných,“ odôvodnil nariadenie minister pôdohospodárstva českej vlády Miroslav Toman.

(1 EUR = 25,731 CZK)

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie