Jednou vetou

Mayová sformovala päť nových podnikateľských rád, aby jej pomohli s brexitom

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová sformovala päť nových podnikateľských rád, aby jej pomohli vytvoriť čo najlepšie obchodné podmienky v krajine po brexite.

Ich členmi sú napríklad šéf maloobchodného reťazca Tesco Dave Lewis, šéfka televízie ITV Carolyn McCallová, podnikateľ James Timpson a šéfka Konfederácie britského priemyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová.

Každá rada sa stretne trikrát ročne, z toho dvakrát s Mayovou a raz s popredným členom britského kabinetu. Budú im poskytovať rady a politické odporúčania ohľadne veľkých obchodných záležitostí.

Každá skupina bude mať dvoch spolupredsedov s rovnakými právomocami a približne 10 členov zastupujúcich hlavné odvetvia hospodárstva a kľúčové podnikateľské skupiny. Budú medzi nimi vedúci predstavitelia BT, BAE, Rolls-Royce, Prudential, Santander, Tesco, Timpson, ITV a GSK. A tiež predstavitelia CBI, tzv. Inštitútu riaditeľov (Institute of Directors), EEF, Britskej obchodnej komory a Federácie malých podnikov. Premiérka Mayová požiadala nové konzíliá, aby jej „radili ohľadne príležitostí a výziev, ktorým čelia pri formovaní budúcnosti Spojeného kráľovstva“.

Sir Roger Carr, predseda spoločnosti BAE Systems a spolupredseda výboru, ktorý sa zameriava na odvetvia priemyslu, výroby a infraštruktúry pripomenul, že tieto firmy sú dôležitou súčasťou mašinérie vytvárajúcej bohatstvo krajiny. Dodal, že zlepšenie odbornej prípravy, produktivity a exportu je základným kameňom globálneho úspechu Británie. Spolupráca s premiérkou na riešení týchto problémov je preto vítaným a dôležitým krokom vpred pri dosahovaní kolektívnych rastových ambícií.

Slováci dlžia priemerne 800 eur

Downing Street uviedla, že spolupredsedovia budú zodpovední za prípravu agendy každej rady, čím sa zabezpečí, že všetci členovia budú informovaní o pokroku v otázke kľúčových príležitostí pre svoje podnikateľské sektory Táto iniciatíva prichádza niekoľko dní po tom, ako viac ako 70 popredných podnikateľov poslalo list novinám Sunday Times, v ktorom žiadali verejné hlasovanie o dohode o brexite.

Generálny riaditeľ Waterstones a bývalý šéf Sainsbury Justin King boli medzi tými, ktorí varovali, že „deštruktívny tvrdý brexit“ by poškodil britskú ekonomiku. Zdroj Downing Street zároveň uviedol, že nové referendum o brexite nebude.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie