Jednou vetou

Mayová vyzvala poslancov, aby podporili návrh zákona o zrušení členstva v EÚ

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová varovala zákonodarcov, že Spojené kráľovstvo sa môže ocitnúť na „pokraji útesu“, ak nepodporia vládny návrh zákona o zrušení členstva v Európskej únii (EÚ). Podľa niektorých správ v Konzervatívnej strane údajne silnejú tlaky na jej zosadenie.

Britskí zákonodarcovia sa pripravujú na prvú parlamentnú rozpravu o legislatíve, ktorá zruší väzby medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Člen kabinetu zodpovedný za dohľad nad tzv. rozvodovým konaním pripustil, že niektoré platby Bruselu budú pokračovať aj po brexite.

Mayovej sa v júnových predčasných voľbách nepodarilo získať jasný mandát. Má tak len tesnú parlamentnú väčšinu, a to len vďaka podpore severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Premiérka je preto veľmi zraniteľná, ak sa jej vlastní proeurópski konzervatívni poslanci pripoja k ostatným parlamentným stranám, a pri hlasovaní odmietnu vládny návrh legislatívy o zrušení členstva, alebo podporia pozmeňujúce a doplňujúce návrhy opozície.

Hlavná opozičná Labouristická strana pritom plánuje na budúci týždeň počas štvrtkovej (7.9.) rozpravy navrhnúť niekoľko zmien v zákone o zrušení členstva v EÚ. Ich cieľom je udržať Britániu na jednotnom európskom trhu a v colnej únii počas prechodného obdobia po brexite, tvrdia noviny Times.

Tretie kolo rozhovorov o brexite medzi EÚ a Britániou sa tento týždeň skončilo bez nejakého pokroku. To vyvoláva otázky o schopnostiach Theresy Mayovej.
Británii pritom hrozí, že ak sa jej nepodarí dosiahnuť do októbrového summitu EÚ s bruselskými vyjednávačmi dohodu o základných otázkach v rámci brexitu: finančnom vyrovnaní, právach expatriotov a hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, nezačnú sa včas rokovania o novej obchodnej dohode.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie