Jednou vetou

Meager vníma to, že je potrebné urobiť zmeny v daňovom zaťažení dopravcov

Štátna tajomníčka ministerstva financií SR Dana Meager

foto: TASR

Ministerstvo financií je pripravené pokračovať v diskusiách s dopravcami o tom, ako zvýšiť ich konkurencieschopnosť v rámci Európy. Na štvrtkovej medzinárodnej konferencii Doprava 2018 v Bratislave to uviedla štátna tajomníčka rezortu financií Dana Meager.

S predstaviteľmi Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia už podľa vlastných slov na túto tému dlhšie diskutuje. Predovšetkým o možnosti reformovania daňového zaťaženia dopravcov, z ktorého majú dlhodobo „hlavu v smútku“. „Musím povedať, že vnímam ja sama to, že je potrebné urobiť zmeny,“ konštatovala Meager.

Dopravcov preto na konferencii ubezpečila, že táto diskusia ešte nie je ukončená a že sa nebráni stretnutiam a ani kritike v tomto smere. „Sme pripravení na ministerstve financií pokračovať v diskusiách a hľadať spôsob, ako neatakovať štátny rozpočet a zároveň vytvoriť priestor pre to, aby ste predovšetkým v Európe dokázali zvýšiť svoju konkurencieschopnosť,“ adresovala Meager dopravcom.

Prezident združenia Česmad Slovakia Pavol Jančovič ocenil tieto slová štátnej tajomníčky a avizoval, že dopravcovia radi využijú túto možnosť na diskusiu a prezentáciu svojich návrhov. Slovensko je totiž podľa jeho slov druhé najhoršie, teda má druhú najvyššiu daň z motorových vozidiel v rámci Európskej únie.

„To znamená, že prvou našou ambíciou je dosiahnuť zníženie dane z motorových vozidiel, minimálne na úroveň okolitých krajín,“ opísal Jančovič. Na Slovensku má v súčasnosti táto daň na rok a vozidlo základnú sadzbu vo výške 2200 eur, po všetkých zľavách je to 1800 eur. „Minimálna sadzba určená EÚ je 515 eur, my ju takmer štvornásobne prekračujeme,“ vyčíslil.

Okolité krajiny v rámci napríklad Nemecka majú túto daň podľa Jančoviča na úrovni približne 800 – 900 eur. „Preto si myslím, že by bolo dobré dostať to aspoň niekde do oblasti, kde sa pohybujú ostatné krajiny, aby nás to nediskriminovalo,“ uviedol. Zavádzaním elektronického výberu mýta totiž podľa Jančoviča mnohé krajiny ustúpili voči svojim dopravcov v prípade dani z motorových vozidiel. Slovensko to ale neurobilo.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie