Jednou vetou

Merkelová a Morawiecki sa nezhodli na účele Severného prúdu 2

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a poľský premiér Mateusz Morawiecki

foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a poľský premiér Mateusz Morawiecki sa v piatok (16.2.) nezhodli v názore na účel budovania druhej línie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorou sa bude dopravovať zemný plyn z Ruska naprieč Baltickým morom priamo do Nemecka. Kým Merkelová pokladá projekt za čisto ekonomický, poľský premiér ho označil za politický. Má sa ním obísť doprava paliva cez ukrajinské územie na západ Európy.

Počas prvej oficiálnej návštevy v Berlíne vystúpil Morawiecki aj na akcii Körberovej nadácie. Povedal, že poľská vláda hodnotí situáciu v EÚ ako krízovú. Zdôraznil, že „pre projekt musíme znovu získať dôveru. Želám si, aby sa Nemecko a Poľsko stali skutočnou lokomotívou rastu, z ktorého budú mať úžitok všetci“.

Podľa premiéra EÚ v minulých rokoch prijala množstvo regulačných opatrení, ktoré v sektoroch informačných technológií, logistiky a dopravy brzdia členské štáty východnej Európy.

Morawiecki vyzval, aby sa v EÚ prijali kolektívne opatrenia proti daňovým oázam a „medzinárodným monopolom“. Nie je normálne, ak Amazon, Apple či Google dosahujú v Európe vysoké zisky, ale z nich takmer vôbec neplatia dane.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie