Jednou vetou

Merkelová a šéfka MMF varujú pred protekcionizmom, obavy smerovali k Trumpovi

Christine Lagardeová

Foto: TASR/AP

Aj keď svetová ekonomika by mala tento rok vzrásť o 3,9 %, ochranárske tendencie by ju mohli v dlhodobejšom horizonte poškodiť. Uviedli to šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá sa v pondelok (11.6.) stretla v Berlíne so zástupcami svetových finančných inštitúcií.

Podľa Lagardeovej v súčasnosti „síce globálnu ekonomiku zalievajú slnečné lúče, na oblohe sa však objavuje stále viac tmavších mrakov, čo je vidieť najmä po skončenom víkende“. Narážala tak na schôdzku G7 v Kanade, na ktorej najskôr americký prezident Donald Trump vyjadril súhlas s vyhlásením G7 o obchode, neskôr ho však stiahol. Urobil tak po tom, ako ho podľa jeho slov prekvapila kritika kanadského premiéra Justina Trudeaua ohľadne zavádzania amerických ciel.

Inflácia vo Venezuele dosiahla v máji takmer 24.600 %

Podobne ako šéfka MMF sa vyjadrila aj nemecká kancelárka. Podľa Merkelovej je dôležité, aby svetová ekonomika nebola podkopávaná chovaním určitých strán. Evidentne tak poukázala na nedávne rozhodnutie Trumpa uvaliť dovozné clá na oceľ a hliník z Európskej únie, Kanady a Mexika.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie