Jednou vetou

Mesto Košice a kraj sa zhodli na spolupráci, k projektom patrí aj akvapark

Jaroslav Polaček, archívne

foto: TASR

Integrovaný dopravný systém, záchytné parkoviská po obvode Košíc, cyklotrasy a výstavba akvaparku sú prioritnými projektmi, na ktorých chcú spolupracovať mesto Košice a Košický samosprávny kraj (KSK). Na štvrtkovom stretnutí sa na tom zhodli predseda KSK Rastislav Trnka a nový košický primátor Jaroslav Polaček.

Spolupráca mesta a kraja podľa Trnku v minulosti dlhodobo nebola ideálna. „Som veľmi rád, že spolupráca konečne začína nadobúdať reálne kontúry a bude mať v konečnom dôsledku aj reálny prínos pre obyvateľov mesta Košice aj vyššieho územného celku,“ povedal Trnka.

Košický primátor Polaček potvrdil záväzok na obnovu trolejbusov v MHD

Jedným zo spoločných projektov bude Integrovaný dopravný systém (IDS), ktorý má priniesť pohodlnejšie cestovanie, eliminovať nárast počtu áut a šetriť financie. Hlavným cieľom je zvýšiť kvalitu služieb a prilákať viac cestujúcich do verejnej dopravy. „Jedným cestovným lístkom sa bude môcť napríklad obyvateľ Michaloviec dostať do práce v U. S. Steel. K ďalším výhodám patria ľahko zapamätateľné časy odchodov a príchodov spojov, garantované prestupy či jednotné prepravné podmienky,“ uviedol Trnka. Prvé výsledky v rámci IDS by podľa neho mali byť viditeľné budúci rok.

Kraj už v minulosti vytvoril spoločnosť ORID, s.r.o., ktorej spoločníkom mala byť župa aj mesto. Napokon do nej vstúpil iba kraj. „Sme pripravení na reštart tejto spoločnosti tak, aby sme mohli zrealizovať projekt Integrovaného dopravného systému v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Tento zámer je dôležitý aj pre čerpanie eurofondov pre verejnú dopravu, ktoré je podmienené práve vytvorením IDS,“ konštatoval Polaček.

Érsek:Tento týždeň by sa mala spustiť súťaž na výstavbu úseku R2 pri Košiciach

Na IDS bude nadväzovať výstavba záchytných parkovísk po obvode Košíc, ktoré majú pomôcť riešiť aj problém parkovania v meste. Obmedziť by sa mal počet áut v centre a ľuďom, ktorí prichádzajú do Košíc, zrýchli prepravu. Záchytné parkoviská sa budú stavať na okraji mesta v rámci piatich príjazdných ciest, pričom na ne nadviažu linky mestskej dopravy. Podľa Polačeka bude potrebné zaoberať sa touto otázkou aj vzhľadom na prílev návštevníkov pri budúcoročných majstrovstvách sveta v hokeji.

Ako ďalej informoval Trnka, KSK pripravuje projekt výstavby akvaparku s využitím geotermálneho vrtu v blízkosti Košíc. „KSK pracuje na tomto projekte už niekoľko mesiacov, nechcem hovoriť detaily, ale vyzerá to dobre, prvé kroky boli uskutočnené,“ povedal. Konkrétne miesto thermalparku neprezradil, po dohode s mestom by však malo byť dostupné košickou MHD. „Musíme právne ošetriť prístup k potenciálnemu geotermálnemu vrtu, potom sa musí tento geotermálny vrt realizovať a následne sa bude hľadať investor, ktorý by dobudoval komerčnú časť,“ priblížil Trnka ďalší postup. KSK vystupuje v prípade vrtu v pozícii investora a chce byť jeho výlučným vlastníkom, aby sa vyhlo problémom pri jeho využití.

Polaček sa ujal funkcie primátora Košíc, podporiť ho prišiel aj Galko

Primátor povedal, že cieľom mesta nie je investovať peniaze do výstavby, ale byť maximálne súčinný pri jeho čo najskoršej realizácii a zabezpečiť spojenie prostredníctvom MHD.

K volebným prioritám šéfov oboch samospráv patrila výstavba cyklotrás. Dokončiť chcú projekt medzinárodnej trasy Eurovelo 11, ktorá prepája významné európske mestá cyklistickými komunikáciami. Táto trasa môže vytvoriť jeden z nosných produktov cestovného ruchu v kraji a umožní zlepšiť dopravnú obslužnosť pre cyklistov. Trasa v rámci mesta Košice má byť dlhá 45 kilometrov. Povedie popri obciach na juhu okresu Košice-okolie, do mesta vstúpi v mestskej časti Krásna a povedie po Obišovce. Projekt Eurovelo 11 by mal byť na území kraja ukončený v roku 2023.

Košice si už prevzali titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019

Predmetom spoločných rokovaní bol aj Európsky olympijský festival mládeže v roku 2021. Polaček konštatoval, že obe samosprávy vytvoria pracovnú skupinu a spoločne požiadajú vicepremiéra pre investície o stretnutie a vyjasnenie finančnej podpory zo strany vlády. „Ak finančné prostriedky nezískame, ja som pripravený celý tento projekt zastaviť,“ dodal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie